Prodej aut v ČR i Evropě rekordně vzrostl

prodej automobilů ČR Evropa

Registrace nových vozů lámaly v minulém měsíci rekordy. Podle Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) se v Evropě během března 2021 prodalo o 87,3 % více automobilů než ve stejném měsíci loni. Největší nárůst prodejů zaznamenala Itálie následovaná Francií a Španělskem. V ČR stouply prodeje nových vozů o 46,5 %. Dál také roste poptávka po operativním leasingu (13 %), který překonal financování vozů úvěrem (11 %).

Březen lámal prodejní rekordy, kvůli cenám vozů roste zájem o dlouhodobý pronájem

V rámci EU se oproti březnu 2020 prodalo o 495 193 nových aut více. Trend byl patrný i v Česku, kde došlo k meziročnímu nárůstu téměř o polovinu. Tuzemští řidiči nadále dávají přednost zejména levnějším rodinným vozům s cenovkou do půl milionu korun. Odborníci ale upozorňují, že vozů v této cenové hladině ubývá. „Nejprodávanější Škoda Octavia začíná v základní výbavě na 493 tisících, což je pro stále více Čechů nedostupná suma. Domácnosti tak začínají upřednostňovat financování nového auta operativním leasingem, ve kterém mají v rámci nízké měsíční splátky všechny služby, včetně výměny pneumatik, pojištění, povinného ručení a další výhody. Za loňský rok poptávka od těchto zákazníků vzrostla o 80 % a v rámci operativního leasingu jsme s nimi uzavřeli každou osmou smlouvu,” komentuje aktuální trend Jiří Solucev, ředitel divize Retail ze společnosti Arval. Preference Čechů při nákupu nových aut potvrzuje i nedávný průzkum společnosti Ernst&Young. „Téměř tři čtvrtiny českých zákazníků si nová auta vybírají podle ceny, přičemž lidé, u kterých primárně rozhoduje při nákupu cena, chtějí automobil do 500 tisíc korun,” říká Petr Knap, vedoucí partner pro automobilový sektor v regionu střední Evropy a Asie.

Největší podíl na trhu patří Volkswagenu, důležitost značky roste s výší pořizovací ceny

Mezi automobilkami zaujímá podle dat ACEA nejvyšší podíl na EU trhu s 11,2 % značka Volkswagen, na druhém a třetím místě jsou francouzské značky Peugeot (7,2 %) a Renault (6,3 %). Škoda Auto je s 5,3 % šestá a poráží tak o téměř dvě procenta svého největšího tuzemského konkurenta, korejský Hyundai. Rozdělení trhu potvrzují i údaje společnosti Arval. „Mezi firemními zákazníky i nadále dominuje Škoda Octavia, soukromí zákazníci si buď pořizují levnější auta do města, jako Hyundai i30 nebo Škoda Kamiq, nebo si připlatí za lépe vybavené vozy SUV, například Volvo XC40,“ upřesňuje Jiří Solucev ze společnosti Arval, která poskytuje vozy na operativní leasing. Podle průzkumu společnosti EY důležitost značky automobilu roste s výší plánované investice do pořízení příštího vozidla. „Čeští řidiči si ve srovnání s ostatními zeměmi drží nejvíce neutrální pohled na důležitost značky auta, které vlastní nebo teprve plánují koupit. Pro zákazníky je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výběr značky právě cena,” komentuje Petr Knap ze společnosti EY.

Nové i ojeté vozy čeká zdražování, příčinou je pandemie a přísnější legislativa

Podle odborníků ceny nových vozů v budoucnu porostou, stoupat bude i cena ojetin. „Kvůli propadu počtu vyrobených vozů dojde v Evropě i v Česku postupně ke zvýšení cen nových aut a zároveň roste i cena ojetin. Propad prodejů z jarní a zimní vlny pandemie potřebují automobilky dohnat. Zdražování vozů bude spojené i s přísnějšími emisními normami a s vyššími požadavky na bezpečnost všech kategorií aut. Růst cen nových i ojetých vozů je dlouhodobým trendem, který budou muset lidé při koupi auta zohlednit,“ uzavírá Jiří Solucev.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »