HB Index: Pozemky meziročně zdražily téměř o pětinu

HB Index 2020-2021

Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem ve druhém kvartálu pokračovaly ve vysokém tempu růstu. Vůbec nejvíce zdražovaly pozemky, jejichž ceny si meziročně připsaly 18,7 %, ukázal HB Index. Oproti přechozímu čtvrtletí rostla i poptávka, kterou podpořily nízké sazby úvěrů na bydlení i zájem ze strany investorů. Situaci na trhu s bydlením navíc dál komplikuje zdražování stavebních materiálů.

Růst cen rezidenčních nemovitostí nezpomalil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Počet vkladů vlastnického práva v prvním pololetí 2021 dosáhl před-covidové hodnoty, když navíc vzrostl o zhruba 12,5 %. Bytová nabídka se nadále vyčerpává, k uspokojení poptávky nepomohlo ani uvedení nových developerských projektů do prodeje.

„Zdražování nemovitostí podle našich očekávání bude v následujícím půl roce pokračovat, tempo se ale mírně sníží. Roční růst cen bytů a pozemků nicméně zůstane nad úrovní 12 %. Současná vysoká poptávka po nemovitostech bude trvat především tehdy, pokud nepoleví zájem investorů a úrokové sazby se budou stále držet relativně nízko,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Níže naleznete komentáře Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně.

HB INDEX 2Q 2021 – Bytové jednotky:

„U bytů jsme v druhém kvartálu letošního roku opět sledovali nejvyšší mezičtvrtletní růst cen za posledních 10 let, když se zopakovalo zdražení o 3,8 % z prvního pololetí. Ceny se podstatně zvýšily ve všech krajích. Vůbec nejvyšší zdražení zaznamenal Moravskoslezský kraj, zatímco nejnižší zdražování jsme pozorovali v Praze a Středočeském kraji. Průměrné cenová hladina u pražských novostaveb naopak vzrostla přibližně o 4,8 % s tím, že developeři zdražují v průběhu jednotlivých etap i vícekrát. V prvním pololetí se prodalo na 4 700 nových bytů. Nejvíce opět rostly ceny v kategorii 2+1 a 2+kk,“ shrnul Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Nejvyšší tempo růstu cen za posledních 10 let jsme zaznamenali i u rodinných domů. Přispěly k tomu ceny stavebních prací a materiálů, které nadprůměrně zdražovaly. Vysoký růst cen dřeva dopadá na ceny dřevostaveb. Zájem je i o nemovitosti před rekonstrukcí nebo rodinné domy ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Zároveň pozorujeme, že u novostaveb rodinných domů lidé čím dál častěji využívají zelených technologií a úprav, jako jsou solární panely, sběr dešťové vody nebo moderní kotle,“ doplňuje Jiří Feix.

HB INDEX 2Q 2021 – Pozemky:

„Stejně jako v ostatních segmentech, i u pozemků jsme v druhém kvartálu letošního roku znovu zaznamenali nejvyšší čtvrtletní růst cen od samého vzniku HB Indexu v roce 2010. Nabídku i nadále brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Na odbyt tak jdou i pozemky na spekulaci bez schváleného územního plánu. Spolu se zdražováním roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Nadále trvá vyšší zájem o pozemky vhodné pro rekreační objekty,“ uzavírá Petr Němeček.

Ačkoli ceny rezidenčních nemovitostí vytrvale rostou, Češi je mají tendenci výrazně podceňovat. Ukázal to květnový průzkum, který pro skupinu ČSOB provedla agentura NMS Market Research. V ceně, kterou by byli ochotni za vybrané nemovitosti zaplatit, se Češi s realitou rozchází o dvojnásobek. Například zatímco cenu garsonky respondenti odhadovali na 1 milion, ve skutečnosti by na ni průměrně potřebovali 2 miliony korun.

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hédonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky, člena skupiny ČSOB.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář