Češi a Slováci cestují častěji do zahraničí a využívají výhod platebních karet

Freepik credit card

Češi a Slováci míří do zahraniční rok od roku více, jen v loňském roce podnikli Češi rekordních pět miliónů cest a Slováci pokořili hranici tří miliónů cest. S vyšším zájmem o cestování roste i využívání platebních karet a jejich výhod v cizině.

„Nejoblíbenější destinací Čechů a Slováků je dlouhodobě Chorvatsko, v zemi evidujeme meziroční nárůst výběrů peněz našich klientů z bankomatů o celou čtvrtinu. Narůst pozorujeme i v dalších turistických destinacích. Potvrzuje se tak trend, že v zahraničí spoléháme stále více na své karty a čerpáme výhody, které přinášejí. Obecně totiž platí, že platba kartou nebo výběr z bankomatu jsou přepočítávány výhodnějším kurzem než při směně valut,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Před cestou do zahraničí řeší řada lidí otázku, jak vyzrát na výdaje a minimalizovat náklady na dovolenou. Nejvýhodnějším řešením je mít při sobě malou hotovost na základní útratu, jako je platba mýta, taxíku, zmrzliny apod. V ostatních případech se vyplatí používat platební kartu. Na cesty je vhodné se vybavit kreditní i debetní kartou. Kreditka přináší výhody při platbách vyžadující depozit, jako jsou půjčovny aut, ubytování apod. Depozit je hrazen ze strany banky, nikoliv z účtu majitele. U běžných plateb a výběrů z bankomatů je vhodné používat debetní kartu.

Majitelé U konta, kteří jej aktivně využívají a měsíčně si na účet pošlou minimálně 12 000 Kč, mají navíc platby a výběry z bankomatů po celém světě zcela zdarma.

Tipy a rady na cesty

Při cestách do rozvojových států a exotických destinací se i nadále doporučuje mít s sebou dostatečnou hotovost, a to v eurech, dolarech nebo librách. Jde o měny, které je snadné v cílové destinaci vyměnit za místní peníze. Proto doporučujeme:

1. Při platbách a manipulaci s kartou ji nenechávejte bez dozoru. Kartu do terminálu vkládejte ideálně sami. Pokud si místem výběru nebo platby nebudete jisti, neriskujte a vyberte si jinou lokalitu.

2. Nesdělujte nikomu svůj PIN kód, ani si jej neukládejte do telefonu či zapsaný na papírku nedávejte do kabelky, peněženky apod. Do platebního terminálu nebo při výběru z bankomatu jej zadávejte sami. Při nastavování PIN kódu se vyvaruje jednoduchým kombinacím, jako je 1111 nebo 1234.

3. Při výběrech z bankomatů buďte obezřetní. Doporučujeme využívat bankomaty umístěné uvnitř nebo v těsné blízkosti bankovních institucí. V případě pochyb jděte raději jinam.

4. Pokud vám bankomat nevydá při výběru peníze, spojte se okamžitě s nejbližší pobočkou banky nebo místní policií.

5. Ukradenou či ztracenou kartu, řešte obratem se svou bankou a místní policií. Pro tyto účely slouží i bezplatná infolinka, jejíž číslo si před cestou vždy uložte.

Napsat komentář