Zpomalení růstu cen energií je jen ticho před bouří

Index cen elektřiny

Za měsíc červen se průměrná cena elektřiny zvedla jen mírně, a cena plynu dokonce poklesla. Což bohužel nic neznamená, v příštích týdnech a měsících analytici naopak očekávají výrazné zdražení energií. Je proto nutné sledovat ceny svého dodavatele a porovnávat je s ostatními nabídkami.

Podle indexu Ušetřeno.cz se koncová cena silové elektřiny v průběhu června zvýšila o necelých pět procent na 4704 Kč za MWh bez DPH. Po čtyřech měsících pomalejšího růstu se ale v průběhu července očekává její výrazné zvýšení. Elektřinu za ceny nasmlouvané před říjnem či listopadem minulého roku dodavatelé již vyprodali, a nyní jsou nuceni upravovat svoje ceníky směrem nahoru. Zdražení se proto nejvíce dotkne nových koncových zákazníků a stávajících, kterým končí fixace.

Cena MWh plynu sice v červnu meziměsíčně poklesla o 4,6 procent na 2815 Kč bez daně, v druhé polovině roku však podle Ušetřeno.cz může opět růst, a to výrazně. Stejně jako v případě elektřiny, také zemní plyn uskladňovaný pro nastávající topnou sezónu je nakupován násobně dráž, než loni touto dobou. Nově uzavřené či obnovené smlouvy proto budou mít výrazně vyšší ceny, a nakonec se zdražování nevyhne ani zákazníkům s probíhající fixací či produkty nenavázanými na základní ceníky dodavatelů.

„To, co se děje na energetickém trhu, lze označit jako tragédii pro domácnosti. Představte si rodinný dům vytápěný elektřinou s roční spotřebou 1 MWh ve vysokém a 14 MWh v nízkém tarifu. Za loňských cen domácnost za rok zaplatila něco přes 45 tisíc, v cenách letošních jde o přibližně 106 tisíc. Také pokud bydlíte v činžáku a elektřinou jen svítíte, zaplatíte přibližně dvakrát tolik, při roční spotřebě 2 MWh tedy 19 tisíc namísto zhruba 10 tisíc,“ upozorňuje Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

„Současné ceny zdaleka nemusí být vrcholem, zvláště v případě, že Rusko bude nadále omezovat dodávky plynu, což cenu elektřiny ovlivňuje výrazně. Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na 2 až 3 roky,“ dodává Michal Les.

Je proto nutné, průběžně sledovat ceny svého dodavatele, a neustále je porovnávat s nabídkami konkurence. S Ušetřeno.cz je to snadné, pouhými pár kliknutími si lze snadno a rychle vybrat nejen nejvýhodnějšího dodavatele energií, ale také z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, nebo mobilního operátora. Stačí vyplnit krátký dotazník a poradci Ušetřeno.cz spočítají nejvýhodnější nabídku na míru každému klientovi.

Index elektřiny je sestaven z nejprodávanějších produktů největšího srovnávače zaměřeného na energie Ušetřeno.cz. Týká se ceny silové elektřiny za MWh bez DPH, která má největší podíl (přibližně 60-70 %) na celkové faktuře.

TZ

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »