Samsung ve druhém čtvrtletí zvýšil provozní zisk na maximum od roku 2018

Samsung building

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů zvýšila provozní zisk o 11 procent na 14 bilionů wonů (asi 262 miliard Kč), což je nejlepší výsledek pro toto období od roku 2018. Hospodaření firmy podpořil vysoký prodej paměťových čipů pro servery, naopak poptávka od výrobců telefonů byla slabší. Vyplývá to z prohlášení společnosti, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů.

Analytici podle společnosti Refinitiv očekávali zisk 14,45 bilionů wonů. Tržby Samsung zvýšil o 21 procent na 77 bilionů wonů, což bylo v souladu s očekáváním.

Příznivé čtvrtletí pro Samsung přichází v době, kdy další výrobci čipů varovali před hrozbou nedostatku těchto součástí, neboť odběratelé se v době pandemie zásobili, aby byli schopni uspokojit poptávku od lidí pracujících z domova. Výrobci čipů, jako je Micron či Advanced Micro Devices (AMD), ale také nedávno naznačili, že poptávka po čipech slábne, protože vysoká inflace snižuje výdaje spotřebitelů.

Analytici také varují před poklesem cen polovodičů. Ceny čipů DRAM, které se používají v přístrojích a serverech, se v červnu podle analytické společnosti TrendForce meziročně snížily asi o 12 procent. Ceny čipů NAND Flash určených pro datová úložiště se podle odhadů ve třetím čtvrtletí sníží ve srovnání s předchozím kvartálem o pět procent, uvedla agentura Reuters.

Rostoucí inflace, obavy z poklesu na hlavních trzích, válka na Ukrajině a koronavirová omezení v Číně způsobily zpomalení prodeje chytrých telefonů. Jediným světlým bodem tak je podle analytiků poptávka po serverových čipech. Samsungu ve čtvrtletí pomohlo, že velké americké technologické firmy, jako je Amazon, Microsoft, Google a Meta Platforms, které hodně využívají služby datových center, nadále nakupovaly čipy, aby uspokojily poptávku po cloudu. Další podporu Samsungu poskytl silný dolar, protože firma prodává čipy převážně v dolarech, zatímco zisk vykazuje v korejských wonech. Silnější americká měna tak po přepočtu zvyšuje příjmy z prodeje čipů.

Podle odhadu společnosti Counterpoint Research dodal Samsung ve druhém čtvrtletí 62 až 64 milionů chytrých telefonů. Prodej se tak snížil ze 74 milionů přístrojů v prvním čtvrtletí.

Zdroj: allnews.cz

Napsat komentář