Soud na Slovensku nepravomocně uznal šéfa centrální banky vinným z korupce

Soud na Slovensku trestním rozkazem uznal guvernéra centrální banky (NBS) Petera Kažimíra vinným z podplácení, uložil mu za to pokutu 100.000 eur (2,34 milionu Kč). Rozhodnutí soudu není pravomocné, takzvaný odpor vůči němu už podala elitní složka prokuratury. V případu tak bude vypsáno líčení. S odvoláním na vyjádření soudu a prokuratury to napsal slovenský list Sme. Kauza se týká podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. Premiér Eduard Heger vyzval Kažimíra k rezignaci, ten nicméně trvá na své nevinně.

Podle agentury Reuters dnes Kažimír ve svém prohlášení uvedl, že trestní rozkaz ještě neobdržel. “Nespáchal jsem žádný zločin a nemám pochyb o tom, že se obhájím před soudcem při hlavním líčení nebo před odvolacími soudy na Slovensku či v Evropě,” cituje Reuters z prohlášení.

Slovensko je členem eurozóny. Kažimír je tedy zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), která určuje měnovou politiku ve dvaceti zemích, kde se používá euro. ECB se k vývoji kolem Kažimíra bezprostředně nevyjádřila. O funkci guvernéra NBS by Kažimír, pokud sám nerezignuje, mohl přijít až v případě pravomocného odsouzení. Podle zákona guvernéra jmenuje a odvolává hlava státu na návrh vlády, který musí schválit parlament.

Podle dostupných informací se kauza týká období, kdy někdejší místopředseda nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Kažimír zastával funkci ministra financí. Proti Kažimírovi vypovídal Imrecze. Řekl, že mu Kažimír odevzdal obálku, ve které bylo 48.000 eur (1,12 milionu Kč). Slovenská média dříve informovala o podezření, že Kažimír jako prostředník peníze předal v souvislosti s daňovými kontrolami soukromých firem. Imrecze v jiné korupční kauze vyvázl letos v únoru s podmínkou a peněžitým trestem.

Premiér Heger a někteří další slovenští politici už Kažimíra vyzvali, aby z čela NBS odešel. “Je neakceptovatelné, aby v právním státě zastával funkci guvernéra renomované a uznávané instituce člověk, jehož soud uznal vinným z podplácení,” řekl u vchodu do budovy NBS Heger, kam svolala tiskovou konferenci jeho neparlamentní strana Demokraté. Do ní předseda slovenské vlády přestoupil v březnu.

Prezidentka Zuzana Čaputová v reakci na rozhodnutí soudu uvedla, že Kažimír by měl zvážit odstoupení z funkce guvernéra NBS.

Strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho nařkla Hegera z toho, že nepravomocné rozhodnutí soudu v Kažimírově kauze zneužil ke své předvolební kampani. Předseda Směru-SD Robert Fico uvedl, že odsouzení guvernéra Kažimíra bez vypsání líčení je pouze primitivním pokusem dát médiím titulek a důvodem k útokům na jeho stranu.

Trestním rozkazem může soud uznat obžalovaného vinným i bez nařízení líčení, a to v případě, kdy má soudce za to, že žalovaný skutek je spolehlivě prokázán důkazy. Kažimírův advokát trestní rozkaz nekomentoval z důvodu, že mu ještě nebyl doručen.

Kažimír byl nejprve obviněn v roce 2021, loni jeho stíhaní ale zrušila slovenská prokuratura. Později Kažimíra policie v případu znovu obvinila.

Kažimír zastával funkci ministra financí v letech 2012 až 2019, následně nastoupil do čela NBS na šestileté funkční období. V této souvislosti se vzdal členství ve Ficově straně, která se před zářijovými předčasnými volbami těší u obyvatel Slovenska největší oblibě. Po posledních volbách z konce února 2020, které skončily porážkou Směru-SD, policie v různých kauzách obvinila například pracovníky justice včetně soudců, podnikatele, ale také představitele různých institucí z dob předchozího dlouholetého vládnutí Směru-SD. Mezi nimi byl také Imrecze a rovněž někdejší šéf elitní složky prokuratury Dušan Kováčik, který si už ve vězení odpykává trest za korupci.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář

burza index Praha
Ekonomika

Nový index PX START

Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné

Číst dále »
Generated by Feedzy