Skupině E.ON ČR stoupl loni zisk po zdanění o procento na 6,26 miliardy Kč

Dobíjecí hub ve Vystrkově u Humpolce

Skupině E.ON v České republice loni stoupl zisk po zdanění meziročně zhruba o jedno procento na 6,26 miliardy Kč. Firma E.ON Energie měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 56,9 miliardy Kč. Meziročně vzrostly téměř o devět procent. Zisk po zdanění měla firma 2,72 miliardy, meziročně o 19 procent vyšší. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Firma z koncernu E.ON prodává elektřinu a zemní plyn. Druhá hlavní firma ze skupiny, EG.D, zatím výsledky nezveřejnila. Mluvčí E.ON ČR Roman Šperňák uvedl, že tržby EG.D klesly loni meziročně o devět procent, předloni byly 21,3 miliardy korun. Kolik zaplatí firma na dani z neočekávaných zisků, neuvedl.

“Na energetickém trhu máme za sebou velmi turbulentní období. Jsme rádi, že jsme ho dokázali zvládnout a že jsme se dokázali postarat o naše zákazníky i zaměstnance a co nejvíce je ochránit před negativními dopady situace na energetických trzích. Ukázali jsme, že jsme stabilním a spolehlivým dodavatelem i v těžké době. Kromě vysokých a volatilních cen na energetických trzích a dalších důsledků války na Ukrajině, mezi které se řadila i nejistota dodávek plynu, jsme se v minulém roce museli i my vypořádat s rostoucí inflací,” řekla generální ředitelka skupiny E.ON Claudia Viohlová.

Na hospodářských výsledcích skupiny se nejvíce podílejí dvě hlavní společnosti. Jednou je E.ON Energie jako dodavatel energií a řešení pro zákazníky a vedle toho distribuční společnost EG.D, která pokrývá svými sítěmi jih České republiky. Firmě E.ON Energie loni stoupl zisk před zdaněním téměř o pětinu na 3,36 miliardy Kč. Provozní zisk klesl o sedm procent na 2,51 miliardy Kč. Firma loni prodala 11 terawatthodin (TWh) elektřiny a 6,8 TWh zemního plynu, uvedla ve výroční zprávě.

“Přes rostoucí ceny na velkoobchodních komoditních trzích jsme díky našim nákupním strategiím, kdy energie nakupujeme průběžně a dopředu, nemuseli na své zákazníky přenášet růst cen v plné výši. Navíc hned jak to tržní situace dovolila, snížili jsme ceny pro stálé klienty pod vládou stanovený strop,” komentovala pro finanční ředitelka společnosti E.ON Energie Alena Rozsypalová. Jako dodavatel poslední instance se firma postarala po pádu Bohemia Energy a dalších dodavatelů o více než 200.000 zákazníků, z nichž víc než polovina si firmu vybrala jako standardního dodavatele.

Výsledky firmy EG.D ovlivnil loni pokles spotřeby. Lidé šetřili elektřinou a hlavně plynem. Tržby distribuční společnosti EG.D tak meziročně klesly zhruba o devět procent. Výši firma nesdělila, ani zisk. Dodávky plynu klesly loni meziročně o 0,5 TWh na 3,2 TWh, distribuce elektřiny byla 13,1 TWh, meziročně nižší o 0,7 TWh. Předloni měla firma EG.D tržby z výrobků a služeb 21,3 miliardy korun, zisk před zdaněním 4,61 miliardy Kč, zisk po zdanění 3,79 miliardy.

Skupina E.ON loni investovala rekordních téměř sedm miliard Kč. Z toho více než 6,5 miliardy investovala firma EG.D, aby posílila distribuční soustavu. Letos chce jen firma EG.D investovat víc než sedm miliard, uvedl mluvčí.

Česká energetická skupina E.ON má asi přes 3000 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,5 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 114.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Firma E.ON Energie dodává elektřinu a plyn více než 1,4 milionu zákazníků, domácnostem i podnikům.

TZ

Napsat komentář