ŠKODA AUTO loni v ČR vyrobila více než 750 000 vozů

Výroba společnosti ŠKODA AUTO v roce 2020

V závodě v Mladé Boleslavi společnost ŠKODA AUTO vyrobila 480 000 vozů z modelových řad FABIA, SCALA, OCTAVIA, OCTAVIA iV, KAMIQ, KAROQ a ENYAQ iV. Se 187 000 vyrobenými vozy je OCTAVIA i nadále modelem, který je v tomto závodě vyráběn v nejvyšším počtu. Kromě toho automobilka i v uplynulém roce vyrobila 411 000 motorů, 383 000 manuálních převodovek typů MQ200 a MQ100, 76 000 vysokonapěťových trakčních akumulátorů a 1 511 000 náprav. Do výroby nového modelu ENYAQ iV, která byla zahájena koncem listopadu, investovala automobilka 32 milionů eur. Na montážní lince bude denně vyrobeno 250 až 350 těchto SUV s čistě elektrickým pohonem. Do nové obráběcí linky pro ultra jemnou povrchovou úpravu bloků nových tříválcových motorů EVO řady EA211 plazmou investovala společnost ŠKODA AUTO zhruba 29 milionů eur.

Z montážní linky v Kvasinách sjelo celkem 270 000 vozů. Kromě modelu ŠKODA SUPERB a SUPERB iV s plug-in-hybridním pohonem tu vznikaly modely kategorie SUV ŠKODA KODIAQ, KAROQ a SEAT ATECA. I v tomto závodě společnost v minulém roce s modernizací závodu výrazně pokročila. V červnu 2020 tu společnost ŠKODA AUTO například nasadila robota, který z palet odebírá startovací akumulátory a v režimu just-in-sequence je dodává na výrobní linku. Kromě toho umí také stohovat prázdné palety nebo obaly a v případě potřeby na skladě objednat nové palety se startovacími akumulátory. Pohybuje se pomocí mobilního navádění. Automobilka kromě toho v závodě Kvasiny od roku 2020 testuje také systém, zaměřený na další zvyšování bezpečnosti práce: vysokozdvižné vozíky detekují další manipulační techniku nebo zaměstnance a v případě kolize automaticky zabrzdí.

Ve svém závodě na výrobu komponentů ve Vrchlabí společnost ŠKODA AUTO v roce 2020 vyrobila 470 000 kusů automatických přímo řazených převodovek DQ200, které se dodávají i do modelů jiných značek koncernu Volkswagen. V tomto moderním závodě se společnost ŠKODA AUTO stále častěji spoléhá na technologie z oblasti Průmyslu 4.0: pro přestavbu výrobní linky automobilka využila „digitální dvojče“ k tomu, aby si pomocí digitální simulace předem otestovala všechny procesy a scénáře, zatímco regulérní výroba v závodě běžela dál. Objednávky nových dílů pro CNC-obráběcí linky se od června 2020 posílají automaticky, díly k CNC-strojům pak dopravují roboty. Také v oblasti trvale udržitelného rozvoje definoval závod ve Vrchlabí v průběhu roku 2020 nová měřítka: jako první výrobní závod společnosti ŠKODA AUTO na celém světě vyrábí tento závod na výrobu komponentů s neutrální uhlíkovou bilancí.

Napsat komentář