Průzkum: Přidat chce 22 procent českých zaměstnanců, to je nejméně na světě

Zhruba čtvrtina českých zaměstnanců se chystá říct si v nejbližších měsících o více peněz. To je nejméně ze 46 zemí, ve kterých poradenská firma PwC měřila náladu a očekávání přibližně 54.000 lidí. Vyplývá to z letošní zprávy PwC. Ve světě podle jejího průzkumu chce žádat o navýšení platu v průměru 42 procent pracovníků.

V ČR chce podle průzkumu požádat o navýšení mzdy v následujících měsících 22 procent lidí, loni to bylo 19 procent. Každý pátý Čech má k hlavní práci ještě druhou. Zhruba 15 procent lidí v ČR se chystá změnit zaměstnání, ve světě je to 26 procent.

“Český pracovní trh je zdravý, nezaměstnanost je nejnižší v Evropské unii, firmy se doslova perou o kvalitní lidi. To vše zjevně znamená, že Češi jsou v práci spokojení, chtějí si současnou pozici udržet a bojí se změn. Nechtějí proto zaměstnavatele dráždit požadavkem na vyšší mzdu ani nechtějí zkoušet jiné zaměstnání,“ uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.

Se svým zaměstnáním je podle průzkumu spokojeno 65 procent lidí, z toho 13 procent uvedlo, že je ‘velmi spokojeno’. Nespokojena je čtvrtina lidí, osm procent se považuje za ‘velmi nespokojené’.

Vedle ČR chtějí zaměstnanci nejméně přidat na Tchaj-wanu, kde se takto vyjádřilo 23 procent lidí. V Japonsku jich je 24 procent a v Jižní Koreji 27 procent. Průměr ve střední Evropě dosahuje 34 procent. Například v Polsku nebo Německu chce letos dostat přidáno 42, respektive 43 procent lidí. Největší podíl žádostí o přidání mohou očekávat zaměstnavatelé v Kataru, a to 71 procent, na Filipínách 70 procent nebo v Indii 69 procent.

Ze sledovaných zemí chce práci změnit méně lidí než v ČR jen v Koreji, největší přesuny na trhu práce se dají očekávat v Kataru, Lucembursku či Indii. Za nejčastější důvody změny práce ve světě lidé uvádějí přepracování a problém se splácením účtů.

Z oslovených Čechů 37 procent uvedlo, že má dostatek peněz nejen na nezbytné výdaje, ale i na spoření, dovolenou či další výdaje. Téměř polovina pracujících řekla, že nezbytné účty zvládne zaplatit bez problémů, ale nezbydou jim peníze na spoření. Zhruba každá devátá česká domácnost pak tvrdí, že po většinu měsíců nezvládá platit ani základní účty.

Kvůli nedostatku peněz si téměř pětina českých zaměstnanců hledá další zaměstnání. Kolem 15 procent lidí tvrdí, že má druhou práci a tři procenta chodí do tří a více zaměstnání.

TZ

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS 

Napsat komentář