Skupině innogy loni v Česku výrazně klesl zisk

revize plynových zařízení

Energetické skupině innogy loni v ČR klesl čistý zisk téměř o 70 procent na 551 milionů korun. Tržby naopak meziročně dvojnásobně stouply na 67,68 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Loňský hospodářský výsledek skupiny byl ovlivněn zejména výrazně horším výsledkem hospodaření společnosti innogy Energie, která je dodavatelem zemního plynu a elektřiny.

Zisk skupiny innogy před zdaněním loni činil 643 milionů korun. O rok dříve to bylo 2,21 miliardy Kč. Provozní výsledek stoupl z 2,93 miliardy Kč v roce 2021 téměř na 3,35 miliardy korun v loňském roce.

“Celou energetickou branži a samozřejmě všechny koncové zákazníky zasáhl v průběhu loňského roku nebývalý nárůst cen energií,” uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Tomáš Varcop. Loňský rok byl podle jeho hodnocení naprosto mimořádný a turbulentní.

Na loňském hospodářském výsledku skupiny se výrazně projevily horší výsledky prodejce energií innogy Energie z důvodu zajištění cizí měny pro nákup zemního plynu a elektrické energie. Společnost innogy Energie vykázala za loňský rok pokles čistého zisku na 141 milionů korun, což představovalo meziroční pokles o 89 procent. Příčinou zhoršených výsledků bylo byl zejména prudký nárůst nákupních cen energetických komodit a vysoká proměnlivost cen v průběhu roku, krácení dodávek plynu z Ruska a výrazné změny devizového kurzu české měny, uvádí se ve výroční zprávě společnosti Innogy Energie.

Objem prodeje zemního plynu koncovým zákazníkům loni meziročně klesl o čtvrtinu na 22,6 terawatthodin (TWh). “Na poklesu se nejvíce podílela kategorie Velkoodběratelé z důvodu výrazné redukce spotřeby významného zákazníka a snižováním spotřeb v souvislosti s úspornými opatřeními,” uvádí firma ve výroční zprávě. Prodej elektřiny vzrostl ze čtyř TWh v roce 2021 na loňských pět TWh.

Podnikání skupiny innogy se soustřeďuje na dodávky zemního plynu, elektřiny a tepla zákazníkům, kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v teplárenských provozech. Skupinu innogy v ČR, která zaměstnává 1400 lidí, tvoří aktuálně mimo jiné společnosti innogy Energie, innogy Zákaznické služby, innogy Energo a řídicí společnost innogy Česká republika. Majitelem skupiny innogy v ČR je od října 2020 maďarská energetická skupina MVM.

TZ

Napsat komentář