Provozní zisk Samsungu ve druhém čtvrtletí klesl o 96 procent

Samsung building

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 96 procent oproti loňsku; na 600 miliard wonů (deset miliard Kč). Firma o předběžných výsledcích hospodaření informovala v tiskové zprávě. Přetrvávající nadbytek čipů na trhu způsobuje velké ztráty v klíčovém segmentu jihokorejského technologického gigantu, a to i přes snížení dodávek. Výsledky v zásadě odpovídají odhadům analytiků. Samsung bývá považován za ukazatel spotřebitelské poptávky.

Společnost Refinitiv SmartEstimate dříve odhadla, že Samsung vykáže provozní zisk 555 miliard wonů. Pokud se předběžná data potvrdí, půjde o nejnižší čtvrtletní provozní zisk Samsungu od prvního čtvrtletí v roce 2009. Podrobné hospodářské výsledky společnost zveřejní 27. července.

Ještě loni v období dubna až června provozní zisk největšího světového výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů činil 14,1 bilionu wonů (tehdy přibližně 262 miliard Kč).

Pokles provozního zisku za druhé čtvrtletí je podobný tomu za první čtvrtletí, kdy činil 95 procent. Samsung tehdy i v důsledku nízké spotřebitelské poptávky po technologických zařízeních dosáhl provozního zisku ve výši 640 miliard wonů (10,2 miliardy Kč).

Tržby Samsungu ve druhém čtvrtletí meziročně klesly o 22 procent na 60 bilionů wonů (bilion Kč).

V lednu až březnu vykázala čipová divize Samsungu obrovskou ztrátu 4,58 bilionu wonů, protože ceny paměťových čipů dále klesaly a hodnota zásob se snižovala. Ve druhém čtvrtletí se však ztráty v oblasti paměťových čipů pravděpodobně snížily díky většímu prodeji čipů DRAM, které se používají v osobních počítačích, mobilních telefonech a serverech, uvedli analytici.

„Po oznámení konečných výsledků budou investoři hledat signály pro třetí čtvrtletí: jak velký vliv bude mít snížení výroby ve třetím čtvrtletí, případné oživení poptávky a zda produkty vyšší třídy DRAM a paměti s vysokou propustností (HBM) zlepší skladbu zisku,“ uvedl analytik Pak Kang-ho ze společnosti Daishin Securities.

Podle analytiků pokles výroby paměťových čipů, který začal v loňském roce, dosáhne svého dna ve třetím čtvrtletí, i když oživení může začít jen mírně.

V oblasti mobilních telefonů se očekává, že společnost Samsung představí své nejnovější skládací chytré telefony koncem tohoto měsíce v Soulu. Bude to o několik týdnů dříve než obvykle, což odborníci považují za snahu ovládnout trh s prémiovými telefony na delší dobu, než konkurenční společnost Apple uvede na trh svůj další iPhone.

TZ

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »