Provozní zisk Samsungu ve čtvrtletí klesl nejníže za osm let

Samsung zisk finance

Jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve čtvrtém čtvrtletí klesl podle předběžných údajů provozní zisk o 69 procent na 4,3 bilionu wonů (77,5 miliardy Kč). Je to nejnižší zisk od třetího čtvrtletí roku 2014, zejména kvůli tomu, že oslabení globální ekonomiky prudce snížilo ceny paměťových čipů a poptávku po elektronických zařízeních.

Samsung bývá považován za ukazatel spotřebitelské poptávky. Jeho slabé výsledky tak vyvolávají obavy o výsledky dalších firem v technologickém odvětví. Detailní výsledky firma zveřejní 31. ledna.

Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali snížení provozního zisku na 5,9 bilionu wonů. Tržby klesly o devět procent na 70 bilionů wonů.

Rostoucí úrokové sazby a životní náklady po celém světě utlumily poptávku po chytrých telefonech a dalších zařízeních, které Samsung vyrábí, a také po polovodičích. Ty Samsung dodává konkurentům, jako je například americký Apple. U paměťových čipů byl pokles poptávky ve čtvrtletí vyšší, než se očekávalo. Zákazníci totiž upravovali zásoby, aby ušetřili. Samsung tradičně zveřejňuje podrobnosti k výsledkům později, tentokrát ale uvedl, že byl nucen zveřejnit důvody poklesu, aby minimalizoval výkyvy na trhu a aby investoři mohli lépe pochopit okolnosti hospodaření firmy.

Tři analytici oslovení agenturou Reuters uvedli, že čekají další pokles zisku i v tomto čtvrtletí. Výroba čipů pak zřejmě zaznamená provozní ztrátu, protože přebytek čipů na trhu způsobí další pokles cen.

TZ

Foto: Shutterstock

Napsat komentář