Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok se odvolala proti svému zařazení na seznam platforem, které musejí splňovat pravidla evropské digitální normy označované zkratkou DMA. Stejný krok již ve středu učinila americká společnost Meta u svých platforem Messenger a Marketplace. Proti zařazení dalších svých služeb Facebook, Instagram a WhatsApp na seznam nicméně Meta námitky nevznesla, napsala agentura Reuters. Cílem DMA je zajistit lepší ochranu podnikání menších konkurentů.
Evropská komise v září oznámila, že pravidlům bude podléhat 22 platforem, například sociálních sítí a internetových prohlížečů, které provozuje šest velkých technologických společností. Pět těchto podniků je ze Spojených států, a to Microsoft, Amazon, Apple, Meta a Alphabet. Šestou společností je čínská ByteDance, která vlastní platformu TikTok. Pro spotřebitele by v rámci nových pravidel mělo být jednodušší odhlásit se z těchto platforem a přejít ke konkurenci.
„Naše odvolání je založeno na přesvědčení, že naše zařazení na seznam by mohlo podkopat deklarovaný cíl DMA,“ uveda platforma TikTok. Upozornila, že v Evropě působí teprve pět let a konkuruje zde mnohem zavedenějším platformám.
Softwarová společnost Microsoft a internetová firma Google, která je klíčovou součástí Alphabetu, již dříve uvedly, že své zařazení na seznam nehodlají zpochybnit. Námitky proti svému zařazení na seznam podle agentury Reuters nemá ani internetový obchod Amazon. Společnost Apple se zatím nevyjádřila. Agentura Bloomberg nicméně minulý týden informovala, že firma Apple stížnost pravděpodobně vznese.
TZ