Nabízené nástupní platy vzrostly výrazně v energetice, polepšili si ale i autolakýrníci či lektoři

Firmy nabídly v červnu vyšší nástupní platy pozicím v energetice, specialisté si polepšili až o 46 procent z květnu nabízených průměrných 40 tisíc korun hrubého. Minimální nabízené odměny vzrostly ale také autolakýrníkům či lektorům, a to o průměrných 7 700, resp. 5 600 korun. Vyplývá to z údajů portálu JenPráce.cz, který v červnu nabídl téměř 29 tisíc pracovních pozic.

Minimální nabízená odměna vzrostla v červnu nejvíce specialistům v energetice z průměrných 40 150 Kč na 58 470 Kč, tedy o 45,6 procent. I další pozici ve stejném oboru – tzv. energetikovi/energetičce firmy nabídly nástupní platy vyšší o 42,9 %. Zatímco v květnu se tyto pozice obsazovaly s platy 38 810 Kč, v červnu už s 55 440 Kč. Nejen pozicím v energetice však byly firmy ochotné zvýšit nástupní plat. Autolakýrníci dostali nabídky o téměř 7 700 korun vyšší a lektoři o zhruba 5 600 korun vyšší.

Poměr nabízených brigád v červnu činil 10 %

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 90 % nabízených pracovních nabídek připadalo v červnu na hlavní pracovní poměr a 10 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád zůstal za poslední tři měsíce stejný.

Praha nabídla přes 17 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v červnu tradičně na Prahu, a to 17,3 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,5 % následovaný Moravskoslezským krajem s 12 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,8 %), ve Zlínském a Pardubickém kraji (3,6 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 25,5 % nabídek. Středočeský kraj pak nabízel 15,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Jihomoravskému kraji s 14,6 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,7 %), Pardubický kraj (2 %) a na Vysočině (2,7 %).

Dělnické profese tvořily 8 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v červnu připadlo 8 % nabídek na dělnické profese, 4,1 % na operátory výroby, na obsluhu strojů 3,2 %, na prodavače/prodavačku 3 % a na skladníky 2,8 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V červnu stačilo u 31,4 % nabízených pozic základní vzdělání. 33,9 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 29,6 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 5,1 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Příspěvek na stravování byl i v červnu nejčastěji nabízeným benefitem

Příspěvek na stravování byl v červnu firmami nabízený v 9,1 %. V 8,8 % pak firmy nabídly finanční bonusy či prémie. V 7,8 % lákaly firmy dovolenou navíc a 6,1 % tvořil benefit v podobě přátelského prostředí. „Struktura nabízených zaměstnaneckých benefitů byla letos velmi podobná jako před rokem,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů. „Za zmínku stojí fakt, že se zvýšil poměr pracovního benefitu v podobě závodního stravování, což může být dáno vysokým poměrem dělnických pozic v nabídce,“ dodává.

TZ

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS 

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »
Generated by Feedzy