Ceny nemovitostí rostly ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého kraje, a dosahují tak na svá maxima. Meziroční růst cen bytů stále překonává 10% hranici.
Další růst cen ale způsobuje horší dostupnost především cihlových bytů v širším centru Prahy pro běžné kupující, a to i přes výhodné podmínky financování. Stejně jako klesla nabídka atraktivních bytů, zpomaluje i poptávka na trhu.
- Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 2,4 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 129,6. Meziročně si ceny bytů připsaly 10,2 pcb.
- Ceny rodinných domů se během prvního čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,4 pcb na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 122,1. Meziročně ceny stouply o 7 pcb.
- U pozemků vzrostla cena více než v předchozích čtvrtletích, a to o 1,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 142,5. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2017 ale jejich cena vzrostla pouze o 3,4 pcb.
Další očekávaný vývoj v oblasti cen nemovitostí je, že vysoké ceny a zároveň zpřísnění podmínek pro financování nemovitostí zaviní snížení poptávky ze strany občanů. Nabídka nemovitostí na trhu bude stagnovat, u novostaveb očekáváme dokonce mírný pokles. Kvůli snížené poptávce i malé nabídce nemovitostí očekáváme zpomalení až zastavení dlouhodobého cenového růstu. To je dáno také poklesem zájmu ze strany zahraničních zájemců zejména o nemovitosti v Karlových Varech nebo Mariánských lázních. Z důvodu vysokých cen a hůře dostupných hypoték dojde k odchodu části potenciálních kupujících do nájmů, což může způsobit mírný nárůst tržního nájemného.
Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně.
HB INDEX 1Q 2018 – Bytové jednotky:
(obrázek nahoře)
„Tempo růstu cen bytů bylo v prvním čtvrtletí roku 2018 mírnější než v předchozím kvartále. Ke zdražování bytů došlo ve všech krajích České republiky pouze s výjimkou Ústeckého kraje. Zde dochází k určité stagnaci cen, která může být způsobena sníženou aktivitou investic do tzv. sociálních bytů. Vůbec nejrychleji rostly ceny bytů v Jihočeském a Středočeském kraji, vysoký růst pozorujeme i u nemovitostí v Praze. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových. V Praze panoval největší zájem o byty s dispozicemi 2+1 a 2+kk, mimo hlavní město jsou nejvíc poptávány byty s dispozicemi 3+1 nebo 3+kk. Pokud se blíže podíváme na Prahu, která představuje největší část trhu s byty, vidíme stabilní tempo růstu cen u cihlových bytů, a naopak zpomalení u panelových bytů. Nové projekty již atakují hranici přes 85 000 Kč/m2. V posledním čtvrtletí také zaznamenáváme stále vyšší zájem cizinců o koupi bytů v novostavbách,“ uvedl Petr Němeček.
HB INDEX 1Q 2018 – Rodinné domy:
„Tempo růstu cen rodinných domů bylo nejpomalejší za poslední čtyři čtvrtletí. Současná výstavba má dopad na zvyšování cen stavebních nákladů, zejména stavebního materiálu. V posledních čtvrtletí stále trvá zájem o koupi rodinných domů ve zhoršeném stavu, jejichž výhodou je především nižší pořizovací cena a možnost postupných úprav dle vlastních představ každého majitele. Nové domy i rekonstrukce probíhají v nízkoenergetickém standardu. Co se týče developerské výstavby, ta má úspěch převážně ve Středočeském kraji a v okolí větších krajských měst. V poslední době zaznamenáváme i zájem o dřevostavby. U staveb na klíč je patrné zvyšování cen nabízejících firem,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.
HB INDEX 1Q 2018 – Pozemky:
„Zatímco ceny pozemků v předchozím čtvrtletí stagnovaly, v prvním čtvrtletí roku 2018 jsme zaznamenali téměř 2% nárůst. Poptávka je nadále stabilní. Vysoké ceny pozemků v okolí velkých měst vytlačují poptávku do vzdálenějších lokalit. Zájem je i o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, kde lze instalovat např. domácí čističky nebo tepelná čerpadla,“ uzavřel Němeček.