For Industry předvedl technologické novinky napříč průmyslovými obory

For Industry 2018

Již 17. ročník průmyslového veletrhu For Industry proběhl ve dnech 15.–18. května 2018 v prostorách PVA Expo Praha. Na výstavní ploše 6000 m2 se představilo 172 vystavovatelů a řada technologických novinek.

Doprovodný program lákal na největší výstavu 3D tisku v ČR – 3Dexpo, přehlídku novinek v elektromobilitě včetně ukázkových jízd i setkání špičkových energetiků Energo Summit.

Zcela určitě pro mnoho návštěvníků byl tahákem 3D tisk jako umělecký nástroj i pomůcka pro chirurgy při záchraně života. V této sekci byly prezentovány nejen možnosti 3D tisku, ale i postupy při aditivní výrobě. Nedostatek pracovníků v průmyslu pak pomáhala řešit novinka, přehlídka pracovních příležitostí nejen pro absolventy – For Jobs (ten se konal ve dnech 15.-16.5.2018). Nové modely elektromobilů, užitkové vozy i technologie rychlodobíjení a velkokapacitní baterie, technologie autonomních vozidel byly součástí této výstavy, kde se prezentovaly elektromobily různých značek.

Mezinárodní setkání energetiků Energo Summit obsadil velký konferenční sál 16. 5. 2018. Ten se stal významným bodem programu a nabídl možnost setkání zástupců státních institucí a českých i zahraničních energetických společností. Tématy byly jsou státní podpora českých energetických firem na zahraničních trzích, akumulace energie, další využití fotovoltaiky a trendy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v podmínkách České republiky či možnosti zvyšování energetické účinnosti. Pokud se ale podíváme na další zajímavé konference, zcela jistě k nim patřila Kybernetická bezpečnost v energetice, jejímž pořadatelem byl ČIMIB. Pro mnoho příchozích, kteří sledují trendy ve vývoji moderního průmyslu, byla zajímavá přednáška Průmysl 4.0 – Hrozba nebo příležitost? Ta se konala opakovaně ve dnech 16. a 17. 5. 2018. Stejně tak zajímavá byla i přednáška, zaměřené na fenomén poslední doby, elektromobilitu: Elektromobilita, inovativní využití obnovitelných zdrojů a akumulace energie, kterou pořadatelé připravili na 18. 5. 2018.

For Industry„V letošním doprovodném programu pokrýváme prostřednictvím předních odborníků nejaktuálnější témata z oblasti průmyslu. Hovořit se bude o strategii Průmyslu 4.0 a jak bude reagovat český průmysl na robotizaci a digitalizaci. Atraktivní je také přednáška o kybernetické bezpečnosti v energetice či jak změní dopravu ve městech elektromobily a autonomní vozy,“ vysvětlila Vanda Petrov, ředitelka obchodního týmu veletrhu For Industry, pořádaných společností ABF.

Novinky z 3D tisku ukázala výstava 3Dexpo

Jubilejní 5. ročník největší české výstavy novinek a trendů v 3D tisku 3Dexpo předvedla nevšední využití 3D tisku v umění, k vidění byl monumentální dvoumetrový anděl navržený umělcem Davidem Císařem s pohyblivými křídly, který vytvářely desítky 3D tiskáren a tiskařů z České republiky. Představeno bylo také umění z 3D tiskáren od sochaře Adama Krhánka či designérky Terezy Janečkové.

Českou premiéru se odbyla 3D tiskárna na potraviny, kterou přivezla ukrajinská společnost Cocola3d a tiskla na ní produkty z čokolády, sýrů, masových paštik, ovocných a zeleninových past. V rámci konference, konané dne 16. května 2018 pak představila středočeská společnost 3D TECH svou technologii, kterou se jí povedlo úspěšně převést medicínská CT data na 3D model srdce a lebky dětských pacientů, a ten následně s vysokou přesností vytisknout z transparentních materiálů na 3D tiskárnách jako model, na díky kterému se mohli lékaři precizně připravit na náročné operace. Výstava 3Dexpo nabídla kromě odborné a hobby konference také komplexní srovnávací test Souboj 3D tiskáren a workshopy, minipřednášky a možnost individuální diskuze s profesionály.

For Jobs: Hledáte práci nebo zaměstnance v průmyslu?

Českým průmyslově orientovaným firmám chybí podle Svazu průmyslu a dopravy ČR až 240 tisíc lidí. Největší personální „hlad“ je po specialistech ve strojírenství, elektrotechnice a IT. Nedostatek potřebné pracovní síly brzdí rozvoj tuzemských průmyslových výrobců a v konečném důsledku tak ohrožuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích. Nové pracovníky proto firmy hledají i v cizině a samozřejmě na specializovaných veletrzích pracovních příležitostí. Právě na nabídku pozic v průmyslových oborech se zaměřila nová akce s názvem For Jobs, která je součástí průmyslového veletrhu For Industry ve dnech 15.–16. 5. 2018. Své pracovní nabídky zde představilo 20 firem.

Trendem v elektromobilitě jsou užitkové vozy a vyšší dojezdy

Podle Asociace elektromobility a inovativních technologií (AEMO) jezdí po českých silnicích již přes 1300 elektromobilů a dalších skoro 600 elektromobilů kategorie plug-in hybrid. Na For Industry byly k vidění aktuální modely elektromobilů Tesla, vozidla největšího světového výrobce elektromobilů BYD, konkrétně modelu e6 z kategorie MPV, který je určen pro podnikové flotily, novinkou byl také dlouho očekávaný nový model vozu Nissan Leaf. V pátek 18. května proběhla přednáška AEMO na téma inovativní řešení nabíjení elektromobilů na páteřní dopravní síti, technologie rychlonabíjení elektromobilů ve standardu 100 kW, nové technologie bateriových článků na bázi lithia či vize dopravy ve městech zajištěná elektromobility a autonomní mobility.

Odborníci radili, jak optimalizovat a snížit náklady (nejen) na vytápění

ČEZ představilo nejen klasické možnosti vytápění prostřednictvím plynového kotle, ale také vyspělé moderní technologie a energetická řešení jako vlastní fotovoltaický zdroj, bateriové úložné systémy či chytrý termostat tado°.