Autonomní skladování

Retrak R-MATIC

Portfolio robotických řešení bylo rozšířeno o autonomní retrak R-MATIC. Tento vozík dokáže zcela samostatně přepravovat a zakládat zboží na paletách o hmotnosti až 1,6 tuny do vysokých regálů. Je schopný dosáhnout výšky zdvihu až deset metrů.

Retrak R-MATIC od Linde Material Handling (Lide MH) je dalším členem produktové řady „Linde robotics“. Nabízí nosnost 1,6 tuny a nepřetržitou práci. Podle potřeby manipuluje se zbožím v regálech a může být využit i pro nepřetržité zásobování výrobních stanovišť. Snímače vozíku zajišťují bezpečné ukládání a vychystávání palet, a to vždy ze správného místa. Jiný snímač namontovaný na nosiči vidlic zabraňuje možnému přečnívání břemene. Pro detekci správného místa k uložení nákladu jsou využívány 3D kamery, zboží je pak přesně ukládáno pomocí bočního posunu vidlic.

K orientaci na horizontální úrovni je využíván geonavigační systém založený na obrysech skladu. Systém pracuje bez nutnosti zavádění další infrastruktury. Tato navigace bezpečně vede vozík a optimalizuje jeho trasy v různých částech skladu. Vozík se orientuje pomocí navigačního laseru, který trvale snímá okolí pod úhlem 360 stupňů. Díky tomu se R-MATIC pohybuje rychlostí až 2,5 metru za sekundu.

Nasazení zcela automatizovaných vozíků přináší vysokou spolehlivost, přesnost a bezpečnost. Pravděpodobnost vzniku škod je minimalizována eliminací chyb způsobených lidským faktorem. Kromě toho vedou automatizované procesy k větší přehlednosti a podporují optimalizaci provozních procesů. A v neposlední řadě nasazením autonomních vozíků stoupá efektivita, protože dříve potřebná obsluha může být ve skladu využita pro jinou práci. „Při dvou- nebo třísměnném provozu předpokládáme, že se náklady na vozík R-MATIC vrátí do dvou let,“ zdůrazňuje Philipp Stephan, produktový manažer Linde robotics společnosti Linde Material Handling.

Postupné rozšiřování usnadňuje vstup do Průmyslu 4.0

R-MATIC byl více než rok testován u známého mezinárodního výrobce spotřebního zboží. Přestože se jednalo pouze o testovací provoz, supervizoři neskrývali své nadšení, nejen z vyspělé technologie, ale především z výsledného zvýšení produktivity. „Autonomní retrak je vhodnou volbou pro všechny průmyslové společnosti, na jejichž intralogistiku je vyvíjen silný tlak na snižování nákladů a zvyšování efektivity,“ říká Frank Heptner, Senior Director Consultancy and Projects, Intralogistics Solutions z Linde Material Handling. Společnost Linde MH vyvinula automatizovaný vysokozdvižný vozík R-MATIC pro přepravu a skladování ve všech oborech. Tento vozík oceňují zejména průmyslové společnosti, jako jsou výrobci automobilů a různých komodit, tedy ti, pro jejichž výrobní proces je charakteristická vysoká úroveň automatizace.

Pomocí robotických vozíků Linde mohou logističtí manažeři postupně propojovat své vnitřní procesy materiálového toku. V jednoduchých aplikacích může R-MATIC pracovat samostatně, bez připojení k firemním IT systémům. V tomto případě jsou příkazy k jízdě zadávány přímo prostřednictvím dotykové obrazovky vozíku nebo pomocí tzv. comboxu. Při smíšeném provozu automatizované vozíky komunikují s jinými stroji a skladovými systémy nebo válečkovými dopravníky pomocí komunikačního rozhraní.

Při použití ve větších flotilách si řídicí systém R-MATICu může vyměňovat data s firemními systémy, jako jsou například Warehouse Management System (WMS) nebo ERP (Enterprise Resource Planning). Výpočetní systém řídí příchozí objednávky, přiřazuje vozíkům optimalizované trasy, přijímá zpětnou vazbu od vozíků, řídí provoz a přebírá kontrolu nad flotilou

Napsat komentář