Zdraží mýto i dálniční známky

Elektronická dálniční známka

Zvýšení cen mýta a ročních dálničních známek v Česku nastane od března 2024. Roční dálniční známky budou stát 2 300 korun, což je nárůst z dnešních 1 500 korun. Toto zvýšení bylo oznámeno Ministerstvem dopravy, které zdůraznilo, že tato úprava cen odpovídá inflaci za posledních deset let, během nichž zůstala cena neměnná.

Podobně jako v jiných evropských zemích bude k dispozici i jednodenní dálniční známka, jejíž cena bude 200 korun, v souladu s evropskou směrnicí. Desetidenní poplatek klesne o 40 korun na 270, zatímco měsíční poplatek se sníží o deset korun na 430.

Mýtné pro nákladní vozidla se také zvýší o deset až patnáct procent a nově bude zohledňovat emisní třídu (CO2) vozidla podle pravidel EU pro výběr silničních poplatků. Ekologičtější vozidla budou mít nižší sazbu za tzv. „čtvrtou složku mýta”, která kompenzuje náklady spojené s emisemi CO2 při provozu vozidel.

Podle odhadů Ministerstva dopravy by zvýšení mýta mohlo přinést až dvě miliardy korun navíc do státního rozpočtu. Dopravci však varují, že toto zvýšení nákladů se projeví v dražších přepravních službách a nakonec postihne všechny koncové zákazníky.

TZ

Napsat komentář