ZETOR KOVÁRNA zahájila digitální transformaci

ZETOR KOVÁRNA

ZETOR KOVÁRNA, vyrábějící zápustkové výkovky pro zemědělskou, dopravní a stavební techniku, zahájila digitální transformaci. Přibližně třetina produkce z průměrného ročního objemu 5 500 tun míří do traktorů ZETOR. Společnost vloni vybudovala a od začátku letošního roku využívá v ostrém provozu nové informační řešení postavené okolo ERP systému Infor CloudSuite Industrial (SyteLine). V něm jsou pokryty veškeré klíčové procesy včetně těch, které dosud neprocházely ERP a měly náhradní evidenci.

Impulzem pro změnu ve firmě ZETOR KOVÁRNA byl zastaralý výrobní systém Avalon, jehož funkčnost závisela na dvojici administrátorů a zároveň postrádal propojení s účetnictvím. Procesy zápustkárny (nástrojárny), jednoho ze dvou provozů, systém nepokrýval vůbec. Společnost proto chtěla vše řídit a evidovat v jednom systému a zároveň začít výrobu plánovat nástrojem pokročilého plánování a rozvrhování APS.

ERP Infor CloudSuite Industrial (SyteLine) pokrývá vedle obou výrob – kovárny i zápustkárny – také nákup, obchod, logistiku, řízení kvality nebo údržbu a sledování životnosti zápustek (forem pro výrobu výkovků). K odvádění výroby slouží terminály s aplikací InduStream z vlastního vývoje ITeuro.

„V tomto projektu je z našeho pohledu zajímavý způsob výroby a přípravy zápustek pro proces kování. Na rozdíl od jiných zákazníků, kteří k tomuto využívají modul Údržba v ERP, ve firmě ZETOR KOVÁRNA i tyto procesy chtějí řídit nástrojem APS, což systém umožňuje. Za zmínku stojí také jednoznačná dohledatelnost atestů a taveb vstupního materiálu každé zakázky nebo sledování polotovarů a hotových výrobků pomocí jedinečných šarží,“ uvádí Hana Špačková, vedoucí projektu za ITeuro.

Harmonogram projektu byl ovlivněn epidemií. Zahájení proběhlo v únoru, na konci března byl hotový návrh řešení. Původní ambiciózní návrh najet na nový systém od 1. června 2020 ale ZETOR KOVÁRNA s ohledem na okolnosti odložila o půl roku. K 1. lednu 2021 už podle plánu na systém přešla celá firma kromě zápustkárny. Zde se kvůli kompletnímu zavádění procesů do ERP termín stanovil na polovinu února a následně vlivem náročnosti zpracování všech podkladů včetně kompletní inventury na konec května. Velká část aktivit od školení po simulace před náběhem probíhala po celou dobu implementace vzdálenou formou.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář