Výbor OSN o konopí: Legalizace a regulovaný trh porušují úmluvu OSN

Legalizace či zavedení regulovaného trhu s konopím je v rozporu s úmluvou OSN o omamných látkách, k jejímuž dodržování se ČR zavázala. Dekriminalizace a zmírnění trestů konvenci neporušuje. Vyplývá to z výroční zprávy Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (INCB), který sleduje dodržování konvencí OSN. Dokument dnes v Praze představil člen INCB Pavel Pachta. V Česku se plánuje zavedení regulovaného trhu s konopím s přísnými podmínkami, stát by získal výnosy z daní. Návrh zákona připravuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je úmluva z roku 1961 zastaralá.

“V některých zemích – a ČR je toho příkladem, dochází k dekriminalizaci některých aktivit. Kromě dekriminalizace se objevuje i depenalizace. ICNB tento koncept zdůrazňuje. Určitá aktivita zůstává sice nelegální, ale policie a případně prokuratura dostává právo ji tolerovat,” uvedl Pachta.

Podle zprávy za posledních deset let počet uživatelů konopí vzrostl ve světě o 23 procent. Dokument zmiňuje státy, které trh uvolnily. V některých zemích se konopí prodává za přísných pravidel v lékárnách, jinde je model komerční s reklamou. “Na jedné straně máme úmluvy a na druhé jasný trend k legalizaci. Máme tady rozpor,” uvedl Pachta. Podle něj INCB bude o postupu jednat se zástupci vlád a v posledním desetiletí se na jednáních zdůrazňuje, že “konvence obsahuje flexibilitu” v nastavení pravidel v jednotlivých zemích. Týká se třeba pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu bez sankcí.

Podle Vobořila je 62 let stará úmluva postavena hlavně na represích. “Ta konvence je z roku 1961. Slibovala svět bez drog, to se nepodařilo. Kolik máme dnes platných zákonů z roku 1961?” řekl koordinátor. Podle něj se podle vědeckých poznatků protidrogová politika mění, důraz se klade i na prevenci. “Zpráva nás konfrontuje s tím, co máme dělat a o co se pokoušíme. Hledáme ten legální model. Model prohibice není ani zdravý. Je potřeba vysvětlit veřejnosti a politikům, že není záměrem to rozvolňovat, ale hledat jiný typ řešení,” řekl Vobořil. Dodal, že i kdyby ČR od úmluvy odstoupila, je vázána evropským právem.

Podle zprávy INCB je obtížné dopady legalizace za její krátkou dobu posoudit. Přístup v jednotlivých zemích se navíc liší a uvolnění nevyřešilo hlavní problémy, a to růst spotřeby, organizovaný zločin či užívání mezi mladými. Černý trh se sice zmenšil, ale nahradil ho expandující legální konopný průmysl, stojí v dokumentu. Podle Vobořila výsledky z Nizozemska ukazují, že výrazně klesl podíl mladých uživatelů. Zkušenosti z dalších států naznačují, že méně je i dopravních nehod či domácího násilí pod vlivem alkoholu.

Česko má svého zástupce v INCB od loňska. Nominovala ho vláda po odstoupení jednoho ze členů. Vobořil označil získání postu pro českého experta za úspěch ČR. V minulosti český kandidát neuspěl. Podle Vobořila INCB představuje konzervativní a striktní instituci. Pachta potvrdil, že v ČR je výbor vnímán jako “velmi konzervativní, až reakční” těleso.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »
Generated by Feedzy