Většina Čechů plánuje za dárky utratit méně než loni

MallPay vánoce útraty

O letošních Vánocích plánujeme poprvé po dlouhé době utratit za dárky méně, než předchozí rok. A to průměrně 12,5 tisíce korun. Důvodem je strach z neočekávaných výdajů v závěru roku. Zhruba polovina Čechů by zároveň letos uvítala možnost platit za dárky až po Vánocích. Vychází to z průzkumu, který na vzorku 500 respondentů realizoval fintech Mallpay.

Možnost zaplatit za dárky až po Vánocích by uvítalo 51 % lidí – to je nejvíce od doby, kdy tento parametr Mallpay sleduje. 23 % z nich zmiňuje, že tuto možnost skutečně využije. Skoro 62 % dotázaných si pak myslí, že by e-shopy měly tuto možnost zdarma nabízet jako standardní součást svých služeb.

Mezi hlavními důvody volby odložené platby Češi uvádějí z 61 % strach z neočekávaných výdajů spojených s růstem cen a nákladů na bydlení na konci roku, ve 45 % zmiňují čekání na výplatu a vánoční prémie. Stejné množství – 42 % chce využívat nákup zboží v akci, přestože nemá výplatu ještě na účtě, 39 % ocení možnost vrátit nevhodné dárky, aniž by za ně bylo nutné platit dopředu.

Ostatně strach z neočekávaných výdajů se letos propíše i do chuti utrácet. Z průzkumu vyplynulo, že lidé letos za dárky – pravděpodobně po dlouhých letech – plánují utratit méně, než tomu bylo loni. Podle Mallpay se naprostá většina oslovených chce vejít do 12,5 tisíce korun, což je asi o 1500 méně než v předchozím roce. Alespoň 20 000 korun za dárky utratí asi 9 % lidí, 6 % dotázaných očekává útratu nad 30 000 korun.

Odložená platba nadále na vzestupu

Kolesa očekává, že posun splatnosti na leden letos využije asi čtyřikrát více klientů. Celkem by se tak mohla podílet asi na 3 % – 4 % všech vánočních nákupů. Jen Mallpay využívá k placení zhruba 100 tisíc Čechů, pro které je platba až po doručení zboží alternativou dobírky.

MALL Pay je fintech, vlastněný rovným dílem MALL Group a bankou ČSOB. Jeho misí je vytvořit komplexní ekosystém služeb spojených s internetovými platbami. Je jedním z předních poskytovatelů takzvaných BNPL plateb (buy now – pay later), které jsou podle studie Global Payment Report nejrychleji rostoucí platební metodou v regionu. V současnosti je s MALL Pay možné nakupovat takřka na téměř 9 tisících českých e-shopů nebo online služeb.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář