ÚOHS: Výzvy zástupců asociací ke zvyšování cen mohou být protisoutěžní

UOHS zvysovani cen

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna považuje za nutné reagovat na některá vyjádření ze strany sdružení soutěžitelů v různých odvětvích o možném zvyšování cen, která se v poslední době objevila v médiích.

Sdružení soutěžitelů, tedy asociace či svazy podnikatelů působících v určitých sektorech či oblastech ekonomiky, v poslední době prostřednictvím svých zástupců oznamují v médiích navýšení cen zboží a služeb. Úřad považuje za nutné upozornit, že tento postup může vzbudit podezření, že členové sdružení se dopouští protisoutěžního jednání. Jestliže by ke zvýšení cen došlo na základě jednání ve vzájemné shodě mezi členy sdružení, jednalo by se o zakázanou dohodu o cenách, za niž hrozí sdružení vysoké pokuty, které jsou založeny na obratech všech členů daného sdružení. Podobně by neměla být impulsem k dohodám mezi konkurenty ani prohlášení ekonomů a analytiků o předpokládaném růstu cen.

Soutěžitelé musí svou tržní strategii stanovovat individuálně, bez spolupráce se svými konkurenty. Ani o přesná čísla opřený komentář zástupců asociací k růstu nákladů by neměl automaticky znamenat odpovídající růst cen na pultech. Každý podnikatel má plné právo se samostatně rozhodnout o tom, zda zvýšení nákladů ponese sám a pokusí se tak například zvýšit objem produkce díky výhodnějším cenám pro své odběratele, kteří k němu přejdou od konkurence.

Právě sdružení a asociace jsou místem, kde se podnikatelé mohou, mnohdy neúmyslně, dopustit sjednání kartelové dohody. „Chápu, že postcovidová doba je obtížná, že řada podnikatelů utrpěla značné ztráty a těší se na úplné otevření ekonomiky. Je však nepřípustné, aby soutěžitelé zneužívali situace, navzájem se domlouvali na navýšení cen a snažili se na základě společné dohody zmírnit své ztráty na úkor spotřebitelů,“ zdůraznil k této problematice předseda ÚOHS Petr Mlsna.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »