Unijní soud rozhodl, že Airbnb musí předávat informace daňovým úřadům

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, musí předávat informace z ubytovacích smluv daňovým úřadům. Musí také odvádět odpovídající národní daň. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Rozhodnutí přišlo poté, co firma protestovala proti italskému zákonu z roku 2017, který vyžaduje, aby Airbnb a další firmy poskytující krátkodobý pronájem předávaly informace ze svých nájemních smluv daňovým úřadům a odváděly jim z této služby daň ve výši 21 procent. Společnost se proti zákonu odvolala u italského soudu. Argumentovala, že zákon není v souladu se zásadou volného pohybu služeb v celé sedmadvacítce. Italský soud se pak obrátil s žádostí o výklad k unijnímu soudu.

„Evropské právo nebrání požadavku shromažďovat informace nebo srážet daň v rámci vnitrostátního daňového režimu,“ upozornil soud v prohlášení.

Žalobce – italská asociace hoteliérů Federalberghi – rozsudek uvítal a fakticky obvinil Airbnb, že se v Itálii vyhýbá daňovým povinnostem. „Daňové úniky a nekalá konkurence poškozují jak tradiční turistické podniky, tak ty, kteří správně řídí nové formy pohostinství,“ uvedla asociace. Podle Federalberghi Airbnb za šest let nevybrala a nepředala italským úřadům odhadem 1,5 miliardy eur (asi 36 miliard Kč).

Mluvčí Airbnb však uvedl, že společnost už podle evropského práva daně platí. Nyní Airbnb podle něj čeká na konečné rozhodnutí italského soudu.

TZ

Foto: Shutterstock

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář

Generated by Feedzy