Twisto slaví šest let na trhu, využilo jej 600 tisíc Čechů

Twisto slaví 6 let

Twisto, česká platební aplikace spojená s kartou Mastercard, oslavila 30. června 6 let od svého založení. Během té doby se jí podařilo přijít s několika inovativními funkcemi, které obohatily svět placení.

Například Twisto Snap, neboli hrazení účtů za pomoci vyfocení složenky či faktury; Twisto Split, tedy funkci pro rychlé a efektivní rozdělování společných účtů mezi přáteli; online platba na jeden klik v e-shopech (nově pojmenovaná: Twisto Pay), která umožňuje okamžité placení bez registrace; nebo speciální platební náramek s čipem, který slouží jako bezkontaktní platební karta. Jako jedno z prvních v Česku také Twisto letos spustilo Apple Pay. Společnost má ambice prorazit do celého regionu CEE (střední a východní Evropa). Už dnes úspěšně roste v Polsku a chce se také podílet na minimalizaci produkce plastu tím, že postupně nahradí klasické karty alternativními platbami.

Svět placení se mění před očima. Zatímco v roce 2013 se dalo platit bezkontaktně na zhruba 30 tisících místech v republice, v druhé třetině roku 2018 už to bylo 190 tisíc míst. Pokud dnes Češi platí kartou, upřednostňují z 83 % bezkontaktní platby – přičemž před šesti lety to bylo jen 20 – 35 %. Během těchto let přišly bezpečnostní prvky jako 3D secure, které usnadnily nákupy na internetu, objevily se první platby mobilem, banky uvedly služby Apple Pay a Google Pay. Také se začalo platit prvními „wearables“ – Twisto například přišlo s platebním náramkem s ukrytým čipem. „Svět fintechu je fascinující a vyvíjí se neuvěřitelně rychle, doslova před očima. Jsme rádi, že jsme jeho součástí a do jisté míry jej pomáháme také utvářet,“ říká zakladatel a CEO Twista Michal Šmída.

Startup Twisto začínal s myšlenkou usnadnit Čechům nákupy na e-shopech. „Úplně první věc, která se ocitla ve středu našeho zájmu, byla oblíbenost dobírek mezi Čechy – oproti jiným evropským zemím jsme v jejich počtech vykazovali naprosto neuvěřitelná čísla. Twisto tedy zpočátku fungovalo zejména jako jakási dobírka 2.0 – značně Čechům usnadňovalo nákupy přes e-shopy, které do té doby byli zvyklí platit jenom hotově při předání,” říká Michal Šmída. Od té doby se podařilo nejen rozšířit portfolio spřátelených e-shopů z hrstky na téměř tisícovku, ale přidat k původnímu placení také aplikaci společně s dalšími inovátorskými funkcemi.

Bez Nikity by to nešlo

To vše by nebylo možné bez Nikity, nástroje, který od samých začátků Twista umožňuje rychlé ověření zákazníků bez nutnosti vyplňování formulářů a dlouhého čekání. Systém fungující na bázi strojového učení bere v potaz stovky veřejně dostupných informací z oblastí jako je například geografie, demografie, chování v digitálním světě nebo, z jakého se člověk přihlásí zařízení, a dokáže na jejich základě bezpečně rozpoznat, do jaké míry je daný zákazník důvěryhodný. “To je zásadní rozdíl oproti bankám, které analyzují jen několik konkrétních údajů, které musí klient při registraci vyplnit. Přesnost vyhodnocování Nikity spočívá v tom, že z řady méně silných informací dokáže sestavit spolehlivý obraz klienta,” uvádí Michal Kročil, který za vznikem Nikity stojí.

Napsat komentář