Třineckým železárnám stoupl zisk více než o 83 procent na 2,393 miliardy korun

Třinecké železárny

Třinecké železárny (TŽ) dosáhly loni zisku 2,393 miliardy korun. Oproti roku 2021, kdy zisk firmy činil 1,306 miliardy korun, to byl nárůst o více než 83 procent. Tržby podniku meziročně stouply o 13,887 miliardy, tedy téměř o třetinu, na 57,602 miliardy korun. Řekla to mluvčí firem ve skupině Třinecké železárny – Moravia Steel Petra Macková Jurásková.

Podnik dosáhl úspěšných výsledků, přestože loňský rok poznamenala řada nejistot a zvratů, uvedla mluvčí. Huť loni vyrobila více než 2,4 milionu tun oceli, tedy přibližně stejně jako v roce 2021. “Do podnikání v loňském roce negativně zasáhla válka na Ukrajině, která měla vliv na dodávky surovin, zejména rudy,” uvedla Macková. Hutní segment však podle ní nejvíce zasáhla energetická krize, jejíž následky přetrvávají a promítají se i do tržní situace letošního roku.

“I přes přetrvávající problémy v části dodavatelsko-odběratelských řetězců se podařilo stabilizovat výrobu. Celkový objem vyrobené oceli přesáhl 2,4 milionu tun. Navzdory komplikacím se tak podíl Třineckých železáren na domácí produkci surové oceli v roce 2022 zvýšil na 57 procent,” uvedl předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek.

Největší podíl na objemu prodeje měl stejně jako v předchozích letech válcovaný drát. Firma ho loni prodala 904 kilotun, což bylo mírně méně než předloňských 962 kilotun. Více než 70 procent z toho směřovalo na zahraniční trhy.

Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 511 kilotun (předloni 536 kilotun). “Prodej lesklé oceli se navýšil oproti předchozímu roku z 91 kilotun na 94 kilotun a podílel se částečně na růstu prodeje výrobků s vyšší přidanou hodnotou. Tyčová a profilová ocel je zejména zhodnocována do podoby pružných dílů používaných v automobilovém průmyslu,” uvedla Macková.

Třinecké železárny jsou jediným tuzemským výrobcem kolejnic a železničního příslušenství. “Na tuzemský trh v loňském roce dodaly bezmála 32 kilotun kolejnic včetně příslušenství železničního svršku z celkového objemu prodeje 248 kilotun. Celkový vývoz za hodnocené období dosáhl 87 procent,” uvedla mluvčí.

Huť loni proinvestovala více než 1,8 miliardy korun. “K nejvýznamnějším z pohledu zvyšování přidané hodnoty našich produktů patřila nová loupací linka pro úpravu ocelových tyčí. Je exemplárním příkladem postupující průmyslové automatizace ve specifickém odvětví hutnictví a také trvale rostoucí kvality výrobků hutního segmentu,” uvedl první místopředseda dozorčí rady Ján Moder.

Letos budou TŽ pokračovat v transformačním projektu Green Werk, jehož cílem je další snížení emisí skleníkových plynů. “Součástí transformačního procesu je i plán na výstavbu moderní elektrické obloukové pece, která by měla sloužit k produkci oceli především ze šrotu. Druhá strategická investice projektu se týká přechodu od energetického uhlí k ekologickým zdrojům energií v dceřiné společnosti Energetika Třinec, která se zabývá výrobou a distribucí energetických médií,” uvedla mluvčí.

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku. Včetně odloučených provozů mají téměř 7000 zaměstnanců, s dceřinými firmami je pracovníků kolem 10.000.

TZ

Napsat komentář