Svaz průmyslu kritizuje v návrhu rozpočtu pokles peněz na podporu inovací

finance pokles

Svaz průmyslu a dopravy ČR kritizuje v návrhu státního rozpočtu na příští rok pokles peněz na podporu aplikovaného výzkumu ve firmách proti původním plánům. Dotace EU na dorovnání úbytku nepostačí, uvedl svaz v tiskové zprávě, kterou poskytl ČTK. Pozitivním signálem podle svazu není ani to, že kvůli složité administrativě stagnují daňové odpočty na výzkum a vývoj a zpozdilo se hodnocení projektů v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

„Místo aby vláda schválila meziroční nárůst výdajů na podporu výzkumu a vývoje, jak navrhla Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), předložilo ministerstvo financí návrh na meziroční snížení národních prostředků pro Technologickou agenturu ČR o 1,8 miliardy korun,“ uvedl svaz. Celková částka 3,8 miliardy korun plynoucí ze státního rozpočtu je tak podle svazu nižší proti předchozímu návrhu ministerstva financí a ještě výrazněji proti návrhu ministryně pro vědu, výzkum a inovace a RVVI. Jejich plán pro agenturu na příští rok počítal s 5,6 miliardy Kč.

„Technologická agentura ČR má sice obdržet prostředky z Národního plánu obnovy, které rozpočet celkové kapitoly zvyšují, prostředky z EU ale nemají sloužit k nahrazení státních prostředků a ani plně nepokryjí plánovaný pokles prostředků,“ upozornil svaz. Celkově se tak rozpočet Technologické agentury příští rok sníží o více než miliardu na 5,29 miliardy korun, vyplývá z rozpočtového návrhu ministerstva financí. Předseda agentury Petr Konvalinka ale řekl, že o návrhu se stále jedná.

Svaz průmyslu se obává, že právě kvůli snížení peněz pro Technologickou agenturu ČR klesne rozsah plánovaných soutěží v programech na podporu aplikovaného průmyslového výzkumu. „Přitom tyto programy podporují projekty s přímým dopadem na ekonomiku či společnost a podněcují spolupráci firem a výzkumných organizací. Krácení v kapitole Technologická agentura ČR dopadne nejvíce na menší a střední firmy, kde pro řadu z nich je podpora často nezbytná, aby se do výzkumu a vývoje vůbec pustily,“ podotkl ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek.

Systém daňových odpočtů firem na výzkum a vývoj je podle Svazu průmyslu nyní zatěžující jak pro firmy, tak pro finanční úřady. Od roku 2015 počet podniků, které odpočet využívají, klesl o více než třetinu na necelou tisícovku, uvedl svaz. Systém je podle něj potřeba změnit, aby byl jasnější, důvěryhodnější a více motivující. „Za ideální stav, který by celý inovační systém Česka akceleroval, považujeme počet firem využívajících odpočet na výzkum a vývoj v rozsahu 3000 až 3500 firem,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu Martin Jahn.

Svaz průmyslu upozornil také na prodlení u dotačního programu Aplikace, který je součástí Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pod ministerstvem průmyslu a obchodu. Firmy podle svazu již půl roku čekají na vyhodnocení svých projektů. „Přitom bylo slibováno, že první projekty již dostanou rozhodnutí,“ uvedl svaz v tiskové zprávě.

TZ

Napsat komentář