Svaz průmyslu kritizuje v návrhu rozpočtu pokles peněz na podporu inovací

finance pokles

Svaz průmyslu a dopravy ČR kritizuje v návrhu státního rozpočtu na příští rok pokles peněz na podporu aplikovaného výzkumu ve firmách proti původním plánům. Dotace EU na dorovnání úbytku nepostačí, uvedl svaz v tiskové zprávě, kterou poskytl ČTK. Pozitivním signálem podle svazu není ani to, že kvůli složité administrativě stagnují daňové odpočty na výzkum a vývoj a zpozdilo se hodnocení projektů v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

„Místo aby vláda schválila meziroční nárůst výdajů na podporu výzkumu a vývoje, jak navrhla Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), předložilo ministerstvo financí návrh na meziroční snížení národních prostředků pro Technologickou agenturu ČR o 1,8 miliardy korun,“ uvedl svaz. Celková částka 3,8 miliardy korun plynoucí ze státního rozpočtu je tak podle svazu nižší proti předchozímu návrhu ministerstva financí a ještě výrazněji proti návrhu ministryně pro vědu, výzkum a inovace a RVVI. Jejich plán pro agenturu na příští rok počítal s 5,6 miliardy Kč.

„Technologická agentura ČR má sice obdržet prostředky z Národního plánu obnovy, které rozpočet celkové kapitoly zvyšují, prostředky z EU ale nemají sloužit k nahrazení státních prostředků a ani plně nepokryjí plánovaný pokles prostředků,“ upozornil svaz. Celkově se tak rozpočet Technologické agentury příští rok sníží o více než miliardu na 5,29 miliardy korun, vyplývá z rozpočtového návrhu ministerstva financí. Předseda agentury Petr Konvalinka ale řekl, že o návrhu se stále jedná.

Svaz průmyslu se obává, že právě kvůli snížení peněz pro Technologickou agenturu ČR klesne rozsah plánovaných soutěží v programech na podporu aplikovaného průmyslového výzkumu. „Přitom tyto programy podporují projekty s přímým dopadem na ekonomiku či společnost a podněcují spolupráci firem a výzkumných organizací. Krácení v kapitole Technologická agentura ČR dopadne nejvíce na menší a střední firmy, kde pro řadu z nich je podpora často nezbytná, aby se do výzkumu a vývoje vůbec pustily,“ podotkl ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek.

Systém daňových odpočtů firem na výzkum a vývoj je podle Svazu průmyslu nyní zatěžující jak pro firmy, tak pro finanční úřady. Od roku 2015 počet podniků, které odpočet využívají, klesl o více než třetinu na necelou tisícovku, uvedl svaz. Systém je podle něj potřeba změnit, aby byl jasnější, důvěryhodnější a více motivující. „Za ideální stav, který by celý inovační systém Česka akceleroval, považujeme počet firem využívajících odpočet na výzkum a vývoj v rozsahu 3000 až 3500 firem,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu Martin Jahn.

Svaz průmyslu upozornil také na prodlení u dotačního programu Aplikace, který je součástí Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pod ministerstvem průmyslu a obchodu. Firmy podle svazu již půl roku čekají na vyhodnocení svých projektů. „Přitom bylo slibováno, že první projekty již dostanou rozhodnutí,“ uvedl svaz v tiskové zprávě.

TZ

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »