Spojení ČEPS a NET4GAS bylo povoleno, hospodářskou soutěž nenaruší

ČEPS koupil provozovatele plynovodů v ČR NET4GAS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil svým prvostupňovým rozhodnutím spojení soutěžitelů ČEPS, a.s., a NET4GAS Holdings, s.r.o. Podle závěrů Úřadu nedojde v důsledku spojení k podstatnému narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

Společnost ČEPS působí na území České republiky jako operátor přenosové soustavy elektřiny, přičemž zajišťuje provoz a rozvoj přenosové soustavy a přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. Společnost ČEPS dále kontroluje společnosti ČEPS Invest, a.s., a Gas Storage CZ, s.r.o. Jediným akcionářem společnosti ČEPS je Česká republika.

Společnost NET4GAS Holdings je holdingovou společností, jež působí prostřednictvím společností NET4GAS, s.r.o., a BRAWA, a.s. v oblasti přepravy zemního plynu a poskytování s tím souvisejících služeb. Doposud byl nabývaný soutěžitel pod společnou kontrolou podnikatelských skupin Borealis a Allianz.

Úřad posuzoval dopady spojení na oblast plynárenství, v níž je skupina NET4GAS aktivní v oblasti přepravy zemního plynu a skupina ČEPS v oblasti skladování zemního plynu. Dospěl přitom k závěru, že v důsledku předmětné transakce nedojde k posílení horizontálních překryvů ani ke vzniku či posílení vertikálních překryvů činností spojujících se soutěžitelů.

TZ/ÚOHS

Napsat komentář