Růst cen automobilů loni překonal inflaci

BMW i3

Trend růstu cen vozidel pokračoval i v posledním čtvrtletí roku 2018 a v úvodu roku 2019. Automobily v základní výbavě zdražily o 3,1 %, ceny vozů s nejvyšší výbavou pak o 1,6 %. Vrcholné varianty vozidel kategorie SUV zdražily v průměru o 27 000 Kč.

V posledním čtvrtletí loňského roku rostly ceny vozidel nejdražších i nejlevnějších výbavových stupňů automobilů. Zajímavostí je změna ceny vozidel v základní výbavě, ta vzrostla v roce 2018 o 3,1 %, což předčilo i inflaci, která činila 2,1 %.

I v závěru roku 2018 jsme zaznamenali trend pokračování růstu cen základních verzí automobilů. Ceny nejlevnějších nabídek jednotlivých modelů vzrostly o 3,1 % ve srovnání se začátkem loňského roku. V průměru se ceny zvýšily o 12 500 Kč (oproti říjnu 2018 se jednalo o 2 800 Kč). Od začátku loňského roku zdražila více než polovina sledovaných vozidel (59,5 %), za poslední čtvrtletí pak 21,1 % nejlevnějších variant aut se základní výbavou.

U vozidel řazených v kategorii nejvyšších výbavových stupňů se také zvýšila cena o 1,6 % oproti počátku roku 2018, což znamená průměrný růst ceny o 12 400 Kč. Ve srovnání se třetím čtvrtletím cena nejvyšších výbav vzrostla o 30 300 Kč, což lze připisovat obnovení nabídky nově homologovaných vozidel. Od ledna loňského roku zdražilo 63,2 % nejdražších variant sledovaných vozidel, v porovnání se třetím čtvrtletím vzrostla cena třetiny vozů (34,2 %).

„Šíře nabídky se opět pomalu blíží stavu před jejím omezením vzniklým na základě zavedení WLTP homologace. I přesto, že úrovně nabídky z počátku loňského roku pravděpodobně nebude znovu dosaženo, jedná se o zásadní nárůst nabízených variant, oproti říjnu hovoříme o rozšíření o 30,6 %. Další potenciál k obohacení nabídky ale vidím jen u generací vozidel, která vstoupila na trh v loňském roce a poměrně často jsou nabízena jen s několika málo motorizacemi. Další nové modely pak můžeme čekat v oblasti alternativních pohonů,“ uvádí Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

Prémiová vozidla zvýšila svou základní cenu oproti minulému období ve čtvrtině případů. V kategorii nejvyšších variant navýšili zástupci prémiových značek cenu pouze ve 13 % případů.

Nabídka benzinových i naftových agregátů se snižuje

Ke snížení počtu modelů automobilů na trhu dochází u vozidel s oběma typy konvenční motorizace – u naftových i benzinových. U dieselových motorů se zúžila nabídka v porovnáním s prvním čtvrtletím loňského roku téměř o čtvrtinu (22,1 %), i přes rozšíření nabídky od října 2018 o 27,5 %. U zážehových agregátů došlo ke snížení nabídky o 14 % rovněž i přes zaznamenaný nárůst oproti minulém období (24,2 %).

U vybraných naftových motorizací pocítili spotřebitelé oproti říjnu zdražení jak u nejlevnějších variant, tak u vrcholů nabídky. V porovnání s úvodem roku vzrostla cena u 70 % vozů, v průměru o 10 000 Kč. „V posledním čtvrtletí jsme byli svědky dalšího omezování nabídky naftových agregátů v kategorii malých vozidel. Posledními zástupci – až na výjimky – zůstávají vozidla francouzských značek. Oproti tomu nová prémiová vozidla vstupují na trh často jen s nabídkou vznětových motorizací a s uvedením těch zážehových příliš nespěchají,“ říká Petr Knap.

SUV zdražila nejvíc

Nejcitelnější změnu ceny zaznamenala kategorie vozidel SUV, kde u vrcholných variant došlo ke zdražení o průměrných 27 000 Kč. Ze sledovaných segmentů nejvíce zdražila cenová základna (nejlevnější varianty) segmentu C (nižší střední třída). Se zahrnutím Škody Octavia došlo průměrně k navýšení o necelých 21 000 Kč, naopak cena vrcholných variant segmentu C zůstala v průměru na stejné úrovni oproti počátku loňského roku.

V celkových statistikách kategorie elektromobilů opět došlo ke zdražení v porovnání s předchozím čtvrtletím, což však zapříčinila převážně úprava nabídky BMW i3 (s novou baterií). Oproti začátku minulého roku všichni výrobci zvýšili ceny o 10 až 20 000 Kč. Zdražení se týkalo většiny mainstreamových elektromobilů, mimo jiné i VW e-Golf, Nissanu Leaf a Hyundai Ioniq.

Napsat komentář