První automatická prodejna potravin ve Strakonicích přilákala za měsíc 1000 lidí

automatická prodejna

První automatickou prodejnu potravin v ČR, kterou otevřela v březnu skupina COOP ve Strakonicích, vyzkoušelo za měsíc provozu přes 1000 lidí. Zákazníci tam chodí nejčastěji do půlnoci a o volných dnech, mezi půlnocí a 5:00 téměř nikdo. Při večerních nákupech berou častěji alkohol a víc sladkostí. Podobný obchod otevře COOP v červnu v Českém Krumlově.

Statistiky zatím ukazují, že velikost nákupu se v běžném a automatickém provozu zásadně neliší. Podle ředitele rozvoje a marketingu sítě COOP Lukáše Němčíka si lidé rychle zvykají na novou technologii a vůbec se neobjevuje vandalismus či krádeže. Bankovní identita nutná k nákupu ani registrace nejsou pro zákazníky překážkou. Bankovní identitu sice nabízí jen část bank, v praxi ji však podle ředitele má každý, kdo u těchto bank využívá internetové bankovnictví. „Nárůst počtu lidí s bankovní identitou nám přinese více zákazníků,“ řekl Němčík.

Mladší zákazníci přijali systém automatického prodeje okamžitě a nakupuje jich v obchodě víc. U některých starších lidí hraje důležitou roli personál prodejny, který neustále zaučuje zákazníky, jak nové technologie využívat.

Provozovna funguje v nepřetržitém režimu. Přes den obsluhuje zákazníky personál, v noci tam lidé nakupují sami. Do prodejny mohou vstoupit pomocí speciální aplikace, jejím prostřednictvím pak za nákup i platí. Podle skupiny COOP jde o první takovou prodejnu v republice. Ještě větší potenciál má podle sítě COOP automatický obchod u větších prodejen. Strakonický automatický obchod je malá městská prodejna, kterou lidé využívají k drobným nákupům. V Českém Krumlově se bude automatický prodej testovat ve větším obchodě, kde lidé dělají běžné nákupy.

Strakonická automatická prodejna v centru města nabízí klasický potravinový sortiment. V nočním provozu mohou lidé nakupovat například i krájené uzeniny nebo sýry připravené ve vakuovaném obalu.

Podle skupiny COOP jsou bezobslužné prodejny běžné v zemích jako Jižní Korea. Hodně se rozvíjejí ve Skandinávii nebo západní Evropě.

COOP v České republice sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují síť přibližně 2500 prodejen. Družstevní prodejny COOP předloni meziročně zvýšily tržby o sedm procent zhruba na 33 miliard korun.

Zdroj: allnews.cz

Napsat komentář