Průmysl v srpnu opět poklesl

Průmyslová produkce v srpnu meziročně reálně poklesla o 1,7 %, samotný zpracovatelský průmysl o 0,5 %. Většina odvětví zaznamenala pokles, zejména se jedná o výrobu elektřiny a plynu mj. kvůli loňské srovnávací základně či o energeticky náročné sektory. Ačkoliv dále mírně vzrostl výkon automotive, nedokázal stejně jako v červenci zvrátit dlouhodobě negativní trend celkové průmyslové produkce.

„Převážná část českého průmyslu se již řadu měsíců potýká s dopady předešlého zvýšení cen vstupů včetně mzdových nákladů, drahých cen energie v mezinárodním porovnávání a úbytkem zakázek, a to i v běžných cenách bez odečtení vlivu inflace. Slabá poptávka firmám neumožňuje plně promítnout vyšší náklady do cen svých produktů a naopak vytváří tlak na prodejní ceny. Výraznější zlepšení letos neočekáváme, neboť s podobnými problémy se potýkají i průmyslové podniky v eurozóně a zejména v Německu, jež je náš hlavní obchodní partner. To do jisté míry limituje i pozici Česka jako země s vysokým podílem exportu,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »