Průmysl – březen 2022

průmysl data 3-2022

Průmyslová produkce v březnu meziročně reálně vzrostla o 0,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 2,6 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,4 %.

„Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek,“ říká Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Průmyslová produkce v březnu 2022 byla reálně meziměsíčně vyšší o 2,6 %. Meziročně vzrostla o 0,4 %. Naprostá většina průmyslových odvětví zaznamenala v březnu meziroční růst. Nejvíce přispěla vlivem zvýšené poptávky po elektrotechnické produkci výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren. Výroba motorových vozidel byla meziměsíčně na stejné úrovni, v porovnání s loňským březnem poklesla o 17 %, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům u dodavatelů. Svůj vliv na tento výsledek měla rovněž vysoká srovnávací základna. Pokles produkce opět zaznamenala rovněž odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích byla v březnu 2022 na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, meziročně vzrostla o 3,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 2,8 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 4,9 %. „Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, např. v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel,“ dodává Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu 2022 meziročně snížil o 0,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v březnu 2022 meziročně vzrostla o 10,3 %. Vyšší tempo růstu mezd ovlivnilo vyplacení ročních odměn v řadě podniků.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v únoru 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 3,0%. Největší meziroční růst zaznamenala Litva a Polsko, německý průmysl vzrostl o 2,1 %.Naopak nejvíce klesl irský a portugalský průmysl, výkon českého průmyslu se snížil o 0,3 %.

Zdroj: czso.cz

Napsat komentář