Protestní jízdou od Chomutova k hranici zemědělci upozorňují na problémy oboru

Desítky traktorů a dalších zemědělských strojů se dnes vydaly na protestní jízdu z letiště u Chomutova. Míří přes centrum města na Horu Sv. Šebestiána k hranici s Německem, blokovat přechod nechtějí. Cílem akce je podpořit německé zemědělce, kteří se bouří proti chystaným úsporným opatřením tamní vlády, a upozornit na problémy místních zemědělců. ČTK to na místě zjistila od pořadatele protestu. Do kolony se zapojili hospodáři z regionu, přijeli i farmáři ze Středočeského kraje.

Po cestě doprovází traktoristy dopravní policie. V koloně je i kombajn. Traktory mají návěsy, na prvním vozidle je transparent: „Vládo, přestaňte s námi ’vorat’!” „Chceme podpořit naše německé kolegy a vyprovokovat nejen vládu, ale i odboráře a kolegy odjinud, aby se začalo něco dít v republikovém měřítku,” řekl za pořadatele ČTK ředitel společnosti Agrocom Hrušovany Jakub Bodnárik. Firma Agrocom Hrušovany patří do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Důvody k nespokojenosti mají zemědělci podle Bodnárika stejné jako v Německu. „Chceme ukázat státu, že jsme tady taky. Stát by nám měl začít pomáhat, nikoliv škodit,” řekl ČTK Nicolo De Gennaro, který přijel s traktorem z Chrášťan na Rakovnicku.

Účastníci protestu se shodovali na tom, že chtějí hlavně stejné dotační podmínky v rámci celé Evropské unie. „Chceme stejné podmínky, jako mají všechny členské země, rovný dotační přístup, chceme být konkurenceschopní,” řekl ČTK Pavel Rež, zemědělec ze Slánska. Veřejnost by podle něj měla být lépe informovaná o tom, kdo poškozuje ceny. „Zemědělci to nejsou,” uvedl.

S traktory přijeli zemědělci z Vintířova u Kadaně, z okolí Chomutova, ale i z větší dálky. „V koloně je přes 100 traktorů, nákladních a dalších zemědělských strojů a k tomu ještě 30 osobních automobilů,” řekla ČTK mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Na hranicích se kolona na poli otočí a zpět zamíří již mimo samotný Chomutov přes vesnice na letiště u Března.

Zda se bude něco dalšího dít po dnešním protestu, není podle Bodnárika zatím jasné. „Já doufám, že se začne něco dít,” uvedl. Protest vznikl podle něj z popudu místních zemědělců, kteří nejsou spokojeni se situací v oboru. „Posledním hřebíčkem do rakve byl konsolidační balíček, který nám přinesl zvýšení daně z nemovitosti o desítky procent, což nám nepřijde správné,” uvedl.

V Německu dnes pořádají zemědělci velkou demonstraci v Berlíně. Farmáři protestují proti omezování dotací pro zemědělství. V uplynulém týdnu zemědělci každý den blokovali dálniční nájezdy po celé zemi, uzavírky se týkaly i několika hraničních přechodů s Českem.

TZ/ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář