Philip Morris ČR měl loni zisk 3,6 mld Kč, tržby stouply na 20,9 mld Kč

cigareta kouř

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni stoupl meziročně čistý zisk o 3,4 procenta na 3,6 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o 11 procent na 20,9 miliardy Kč. Představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy 1310 na akcii, tedy stejně jako za rok 2021, oznámila dnes firma v tiskové zprávě a pozvánce na valnou hromadu.

Odbyt nahřívaných tabákových výrobků a výrobků určených ke kouření v ČR a na Slovensku klesl o 2,7 procenta na 11,2 miliardy kusů. Celkový počet uživatelů bezdýmných alternativ se meziročně zvýšil v ČR téměř na 570.000 a na Slovensku na více než 290.000.

Generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová označila loňský rok z finančního hlediska za úspěšný. Poukázala na to, že firma přes dopady války na Ukrajině a složité makroekonomické inflační prostředí dosáhla rekordního objemu výroby v Kutné Hoře a dokázala zvýšit celkové tržby i čistý zisk.

Firma se loni v ČR i na Slovensku soustředila především na rozšiřování nabídky bezdýmných produktů, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Koncem roku užívalo bezdýmné produkty IQOS v obou zemích více než 860.000 kuřáků a 590.000 z nich zcela přestalo s kouřením klasických cigaret.

Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku v roce 2022 zůstal na 17,4 miliardy kusů, na Slovensku vzrostl o 1,3 procenta na 7,4 miliardy kusů. Philip Morris nadále zůstává lídrem na obou trzích s odhadovaným tržním podílem 40,1 procenta v ČR a 55,5 procenta na Slovensku.

Celkový objem odbytu zahřívaných tabákových náplní vzrostl v ČR o 0,4 miliardy kusů na 2,3 miliardy kusů a na Slovensku o 0,2 miliardy kusů na 1,1 miliardy kusů. Objem odbytu tabákových výrobků určených ke kouření se snížil na 4,8 miliardy kusů v Česku a na tři miliardy na Slovensku. Důvodem je především přechod kuřáků na bezdýmné alternativy na obou trzích.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

TZ

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »