Objem investic do nájemního bydlení v Evropě dosáhl 90,3 miliardy EUR

Objem investic do nájemního bydlení

V roce 2021 dosáhly investice do sektoru nájemního bydlení ve 12 sledovaných evropských zemích díky rozsáhlým fúzím a akvizicím přibližně 92,3 miliardy EUR, což představuje 79% meziroční nárůst a 120% nárůst oproti průměru za posledních pět let.

Akvizice Deutsche Wohnen společností Vonovia a koupě rezidenčního portfolia Akelius společností Heimstaden v Německu, Švédsku a Dánsku se na celkovém objemu podílely přibližně 40 %. V Dánsku činil podíl investic do nájemního bydlení až 54 %, v Německu 46 %, v Irsku 39 %, ve Švédsku 35 % a ve Finsku 32 %. Na všech zmíněných trzích se do tohoto sektoru z hlediska objemu investovalo v roce 2021 více než do kanceláří.

Průměrný výnos z prémiových nemovitostí nájemního bydlení v západní Evropě se v roce 2021 meziročně snížil o 7 bazických bodů (bps) a dosáhl rekordního minima 3,05 %. Čisté výnosy z prémiových nemovitostí vícegeneračních domů jsou 3 % nebo nižší v šesti největších německých městech (2,2 %), Amsterdamu, Paříži (2,8 %), Kodani a Madridu (3,0 %). Čistý výnos z prémiových nemovitostí v Praze činí 4 %.

Podle společnosti Savills se multifunkční čtvrti se smíšeným využitím opět ukázaly jako ideální prostředí pro prosperující komunity. To může vést k výstavbě většího počtu takto různorodě zaměřených projektů, které kromě bydlení zahrnují i využití, jež je učiní atraktivnějšími a odolnějšími mimo jiné tím, že poskytnou dostupné bydlení, obchody se zbožím běžné spotřeby, flexibilní kanceláře, zdravotní péči a wellness.

TZ

Napsat komentář