Nová éra flexibilních a kolaborativních robotů

IRB 6700

Více flexibility, lepší návratnost investic nebo snadné přizpůsobení vlastních produktů rostoucím potřebám zákazníků, a to jak dnes, tak v budoucnosti – to jsou jen některé z mnoha výhod nových robotických řešení od společnosti ABB.

Letošní MSV – přelomový ročník pro ABB

V letošním roce, kdy se veletrh odehraje již pošedesáté, je expozice ABB výrazně interaktivní a vizuálně atraktivní pro všechny návštěvníky. Navíc je umístěna v nejprestižnějším pavilonu P, v sousedství největších firem na trhu. Stánek ABB bude propojen s expozicí společnosti B&R, největším nezávislým dodavatelem řešení pro automatizaci strojů a výrobních závodů, který se v loňském roce stal součástí společnosti ABB. Celková plocha stánku tak dosáhne 258 m2, což je jedna z největších ploch v rámci celého veletrhu.

Většinu místa v expozici ABB zaujmou nová přelomová průmyslová řešení včetně robotických. ABB zde představí i tři partnery z oblasti systémové integrace s praktickými ukázkami robotických řešení. Mimo jiné zákazníci uvidí část linky pro automobilový průmysl, ukázku technologie Bin-Picking nebo montáž drobných součástek.

Oproti minulým ročníkům mohou zájemci navštívit speciální karavan v barvách ABB postavený venku v blízkosti pavilonu P. Uvnitř karavanu budou instalovány tři roboty ABB (YuMi, Scara a IRB 120), které předvedou ukázky manipulace a montáže malých dílů.

Robot YuMi – hbitý, univerzální a bezpečný!

Na veletrhu MSV bude poprvé v ČR představen nový kolaborativní robot YuMi s jednou rukou. Ten představuje zatím nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoli výrobního prostředí.

„Jednoruký robot YuMi je kompaktní, lehký (váží jen 9,5 kg) a lze ho namontovat kamkoli a jakkoli, tedy i na strop, stůl či stěnu. Lze ho tak využít pro rychlou a flexibilní instalaci do stávajících výrobních linek. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný se otáčet kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné šestiosé roboty,“ dodává Tanja Vainio.

Robot je extrémně univerzální a může pracovat v mnoha oborech – například podává díly dvourukému robotu YuMi®. Zároveň jej lze přidat jako další ruku při složitějších montážích vyžadujících více než dvě ruce. Robot YuMi® využívá technologii ABB SafeMove 2, která zaručí stejnou bezpečnost pohybu, jakou mají ostatní roboty ABB.

Spolupráce člověka a robota na stále vyšší úrovni

Vedle YuMiho si zájemci budou moci prohlédnout novou řadu robotických kontrolérů IRC6 OmniCore™. Oba produkty jsou vytvořeny tak, aby zvyšovaly flexibilitu výroby prostřednictvím spolupráce člověka s robotem a plně tak využily potenciálu digitalizované továrny.

Součástí této nové generace kontrolérů jsou i digitální řešení ABB Ability™, související pokročilá služba Connected Services i již zmíněný bezpečnostní softwarový systém SafeMove 2 – ten dokáže každý připojený robot změnit z běžného průmyslového na kolaborativní.

Další významnou novinkou bude lakovací robot IRB 5510 s lakovacím zvonem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický lakovací zvon vybavený senzory, který umožňuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase. Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu. Výrobci aut se tak mohou soustředit na optimalizaci kvality nástřiku v reálném čase místo náročné kontroly až po ukončení nástřiku.

Na stánku bude i virtuální továrna na čokoládu

Na stánku společnosti ABB nebude chybět ani koutek virtuální reality s možností prohlídky továrny na čokoládu. Ve virtuální továrně si návštěvník vyzkouší chytrá řešení pro potravinářský průmysl. Formou krátkých situací přímo v provozu bude moci chvíli pracovat v továrně na čokoládu. Zjistí, jak přísná jsou bezpečnostní opatření ve výrobě a jak chrání zdraví zaměstnanců pomocí technologií ABB.

Se zvyšující se bezpečností souvisí i technologie SafeMove poprvé představená v roce 2008. Ta slouží k certifikovanému monitorování bezpečnosti pohybu robotů, dohledu nad nástroji a robotem v klidovém stavu a také k omezení rychlosti. Technologie SafeMove 2 umožňuje těsnější spolupráci robotů a lidí omezením pohybu robota přesně dle požadavků dané aplikace. SafeMove 2 má mnoho pokročilých bezpečnostních funkcí, jako je nastavení rychlostních limitů, bezpečné monitorování klidového stavu, nastavení rozsahů os a soustavný dohled nad pozicí a orientací.

Výhoda velkých robotů ABB? Výkon a úspora

Zajímavým exponátem bude také praktická ukázka aplikace softwarového balíčku ABB RobotStudio s nástavbou Remote Laser Welding PowerPac – tedy robota IRB 6700 s aplikací dálkového laserového svařování se skenovací optikou.

V případě robota IRB 6700 se jedna již o sedmou generaci velkých robotů, která se může chlubit mnoha vylepšeními, především větší robustností, snazší údržbou a také nižší spotřebou (o 15 %). To z nich činí nejvýkonnější roboty s nejnižšími provozními náklady ve třídě 150–300 kg. Výsledkem je nejspolehlivější a nákladově nejúspornější velký robot, jaký společnost ABB kdy vyrobila.

„Díky kompletní řadě variant robotů s nosností od 150 do 300 kg a s dosahem od 2,6 do 3,2 metru se rodina IRB 6700 snadno přizpůsobí nejrůznějším úkolům v automobilovém průmyslu, ale i mnoha jiných průmyslových odvětvích,“ informuje Tanja Vainio.

Dalším atraktivním exponátem je nová řada standardizovaných 3D Inspekčních robotických systémů pro přesné a efektivní 3D měření – buňka s technologií FlexInspect®. Robotický inspekční systém srovnává naměřená geometrická data s digitálními CAD modely a provádí tak automatizovanou inspekci vyrobených dílů. „To vede k výraznému snížení času cyklu měření a současně ke zvýšení kvality i snížení rizika chyb při kontrolách,“ uzavírá Tanja Vainio.

Napsat komentář