Nabízené nástupní platy vzrostly v květnu nejvíce koordinátorům

Trend rostoucích platů u některých pozic v České republice pokračuje. Z květnových dat portálu JenPráce.cz vyplývá, že vyšší platy nabídly firmy v květnu například barmanům či baristům, ale třeba i pozici tzv. metrologa či energetika. Růst nástupních platů se týká však jen části pozic, některé nabídky platů inflaci nepřekonávají.

Minimální nabízená odměna vzrostla v květnu nejvíce pozicím koordinátorů v logistice z průměrných 23 560 Kč na 34 780 Kč, tedy o 47,6 procent. Technickým manažerům firmy nabídly nástupní platy vyšší o 43,2 %. Zatímco v dubnu se tyto pozice obsazovaly s platy 49 600 Kč, v květnu už s 71 000 Kč. Barmani dostali nabídky o téměř 6 000 korun vyšší a baristé o zhruba 5 000 korun vyšší. „Firmy reagují zvyšováním nástupních platů na pokles reálné mzdy, která za uplynulý rok 2022 klesla o 8,5 % a aktuální statistiky hovoří i o poklesu v prvním letošním čtvrtletí,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v květnu nabídl téměř 26 tisíc pracovních nabídek. „Aby reálná mzda porazila inflaci, musí nominální mzdy růst o více než 10 procent. To se děje jen u části nabízených pozic,“ dodává Anna Kevorkyan.

Poměr nabízených brigád v květnu dále rostl

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 89,8 % nabízených pracovních nabídek připadalo v květnu na hlavní pracovní poměr a 10,2 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád tak dále nepatrně vzrostl z dubnových 10 %. V březnu činil jenom kolem 7 procent.

Praha nabídla téměř 18 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v květnu tradičně na Prahu, a to 17,8 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,2 % následovaný Středočeským krajem s 11,2 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (2 %), v Libereckém kraji a ve Zlínském kraji (shodně 3,8 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 27,6 % nabídek. Středočeský kraj pak nabízel 13,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Jihomoravskému kraji s 11,6 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (0,9 %), na Vysočině (2,8 %) a v Libereckém kraji (3,2 %).

Dělnické profese tvořily 7,3 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v květnu připadlo 7,3 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na operátory výroby, 3,5 % na prodavače/prodavačku, na obsluhu strojů 3 % a na administrativní pozice 2,3 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání. V květnu stačilo u 30 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,7 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 31 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 4,3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Příspěvek na stravování tradičně vévodil pracovním benefitům

Po anomálii z minulého měsíce, kdy byly nejčastěji nabízeným pracovním benefitem finanční bonusy a prémie, se na první místo vrátil příspěvek na stravování. Byl firmami nabízený v 9,25 %. V loňském květnu byl nabízený dokonce v 9,7 %. V 8,67 % pak firmy nabídly finanční bonusy či prémie. V 8,36 % lákaly firmy dovolenou navíc a 5,77 % tvořil benefit v podobě přátelského prostředí. „Blížící se doba dovolených by mohla svádět k myšlence, že firmy nabídnou ve větším poměru i tento benefit. Příspěvek na dovolenou však v květnu zahrnulo do pracovní nabídky jen necelé procento společností. Příspěvek na volný čas pak 2,3 procenta firem,“ dodává Anna Kevorkyan k nabízené struktuře firemních benefitů.

TZ

Zdroj: JOBS NETWORK NEWS 

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »
Generated by Feedzy