Meta vznesla námitky v souvislosti s evropskou digitální normou DMA

Americká internetová společnost Meta se odvolala proti zařazení svých služeb Messenger a Marketplace na seznam platforem, které musejí splňovat pravidla evropské digitální normy DMA. Proti zařazení dalších svých služeb Facebook, Instagram a WhatsApp na seznam nicméně námitky nevznesla. Informovala o tom agentura Reuters. Cílem pravidel je zajistit lepší ochranu podnikání menších konkurentů.

Evropská komise v září oznámila, že pravidlům bude podléhat 22 platforem, například sociálních sítí a internetových prohlížečů, které provozuje šest velkých technologických společností. Pět těchto podniků je ze Spojených států, a to Microsoft, Amazon, Apple, Meta a Alphabet, který je vlastníkem internetové firmy Google. Šestou společností je čínská ByteDance, která vlastní platformu TikTok. Pro spotřebitele by v rámci nových pravidel mělo být jednodušší odhlásit se z těchto platforem a přejít ke konkurenci.

Meta se podle Reuters stala první velkou technologickou společností, která v souvislosti s DMA oficiálně vznesla námitky. „Toto odvolání požaduje vyjasnění konkrétních právních aspektů týkajících se označení platforem Messenger a Marketplace v rámci DMA,“ uvedl mluvčí společnosti Meta. „Nemění to nic na našem pevném odhodlání dodržovat DMA. Nadále budeme s Evropskou komisí konstruktivně spolupracovat na přípravě pro dodržování podmínek,“ dodal.

Americká softwarová společnost Microsoft a internetová firma Google již uvedly, že zařazení svých platforem na seznam nehodlají zpochybnit. Podle zdrojů agentury Reuters se nicméně předpokládá, že platforma TikTok se proti svému zařazení na seznam odvolá. Agentura Bloomberg informovala, že stížnost pravděpodobně vznese také firma Apple.

TZ

 

Napsat komentář