Hutní společnost představila svým hlavním partnerům podrobnosti optimalizačního plánu. Měl by vést k úplnému splacení pohledávek. Firma chce v lednu znovu zprovoznit vysokou pec, kterou od října drží v útlumu. Jejich dodavatele, firmu Tameh, soud poslal do úpadku. Tameh uvedl, že mu Liberty dluží dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy korun jsou po lhůtě splatnosti. Liberty Ostrava má i s dceřinými společnostmi 6000 zaměstnanců, v Tamehu pracuje přes 300 lidí.
Optimalizační plán má podle Liberty Ostrava zlepšit její provozní, obchodní a finanční výsledky. Firma tvrdí, že může být zisková a splatit pohledávky věřitelů. Počítá s výraznou podporou skupiny Liberty Steel bez nutnosti výraznějšího externího financování, ale také se vstupem strategických partnerů či prodejem nevyužitých pozemků a budov. Firma uvedla, že plán již získal podporu významného věřitele, jeho jméno ale nesdělila. Jedním z věřitelů huti je i stát, kterému Liberty dluží 1,5 miliardy korun.
„Společnost se v lednu chystá zahájit proces znovuzprovoznění vysoké pece číslo 3. V následujících měsících pak zvýší výrobu v souladu s očekávaným oživením evropského trhu s ocelí,“ uvedla Liberty. Jedinou funkční vysokou pec drží Liberty od října v teplém útlumu za teplot podstatně nižších než při běžném provozu. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková potvrdila, že do teplého útlumu jsou odstaveny i koksárenské baterie číslo 1 i číslo 2.
Tameh na sebe podal insolvenční návrh, protože mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí.
Obě společnosti jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.
V insolvenčním návrhu společnost Tameh uvedla, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 milionů korun.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Poslední dobou čelí poklesu poptávky. Za současnou neschopností splácet závazky ale může podle analytiků oslovených ČTK hlavně špatné vedení britským vlastníkem. Vygenerované peníze neuváženě půjčilo do jiných společností v Guptově koncernu, shodli se analytici.
TZ