Konsorcium Siemens Mobility – Škoda Transportation dodá Českým drahám 180 vozů

ČD Siemens Viaggio

Národní dopravce pokračuje v modernizaci flotily vozů pro dálkové vnitrostátní a mezinárodní linky. Zakázku na dodání 20 komfortních devítivozových netrakčních jednotek s nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h získalo konsorcium Siemens Mobility – Škoda Transportation. Postupné nasazení do provozu proběhne v letech 2024 až 2026. Kontrakt v hodnotě téměř 12,5 miliardy korun umožňuje odebrat celkem 182 vozů. Pro osobní přepravu ČD jich je určeno 180, zbylé dva si pořizuje Správa železnic pro účely testování tratí.

Nové vlakové jednotky disponují řadou inovativních funkcí. Cestující například ocení technologie oken umožňující snazší průchod signálu mobilních telefonů do interiéru se zachováním tepelně-izolačních vlastností skel, nastavitelná sedadla v první i druhé třídě, nabíjecí zásuvky pro elektrokola či bezdrátové nabíjení mobilních telefonů v první třídě. Standardně bude k dispozici wifi připojení, palubní informační a rezervační systém, dětské kino a místa pro uložení 12 jízdních kol.

Jednotky budou schváleny pro provoz v České republice a okolních evropských státech (Německu, Polsku, Rakousku, Slovensku a Maďarsku). Interoperabilita vozidel je zajištěna splněním specifikací TSI, řídicí vůz bude vybaven palubní jednotkou jednotného evropského vlakového zabezpečovače ETCS i národními vlakovými zabezpečovači. Z hlediska požární ochrany jsou vozidla řešena i pro provoz v dlouhých tunelech.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář