ERÚ loni řešil téměř 4 tisíce žádostí o licenci

Počet žádostí o licenci, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ), v posledních letech rychle rostl. Zatímco v roce 2019 přijal ERÚ 2 000 žádostí, o pět let později, v loňském roce, už to bylo 3 900 – převážně pro zdroje na výrobu elektřiny. Problematická je přitom vysoká chybovost žádostí, která se pohybuje na úrovni 80 procent.

Energetická krize urychlila budování decentrálních zdrojů, a to nejen těch „domácích“, pro které není potřeba licence ERÚ. Rychle narostl i počet zdrojů, pro jejichž provoz zákon licenci vyžaduje, tj. přesahují výkonem 50 kWp nebo slouží primárně k podnikání.

Ve většině případů jsou hlavním problémem neúplné podklady ve vztahu k požadavkům, které stanoví přímo energetický zákon. Chybí například potvrzení prokazující bezpečnost elektrické instalace, kterým je typicky revizní zpráva. Místo toho bývá k žádostem přiloženo potvrzení o připojení výrobny k elektrizační soustavě, což však revizní zprávu nemůže nahradit. Řada žadatelů také nedoloží vlastnické či užívací právo k energetickému zařízení, jenž lze prokázat kupní nebo nájemní smlouvou, smlouvou o dílo s dokladem o jeho předání apod.

Často také nesedí údaje uváděné v podkladových dokumentech a v samotné žádosti. Liší se kupříkladu deklarovaný výkon nebo počet instalovaných panelů u fotovoltaických elektráren. Ve výsledku žádost o licenci popisuje jiné zařízení, než o kterém hovoří dokumentace. V průběhu realizace jakéhokoliv projektu samozřejmě může docházet ke změnám, např. se výsledné technické provedení liší oproti smlouvě o dílo. V žádosti to je ale třeba objasnit a doložit. Pokud to žadatel udělá rovnou a nečeká až na výzvu k doplnění, celé řízení tím může sám zkrátit o několik týdnů.

„Dobře si uvědomujeme, že aktuálně nastavený proces žádostí o licence a jejich vyřizování je zdlouhavý a zároveň složitý, zejména pro toho, kdo se v energetice nepohybuje každý den. Proto připravujeme systémové změny, které současný stav zlepší. A mnohem intenzivnější musí být i naše informační podpora pro žadatele. Jak správně podat žádost a další informace nabídne například nová série webinářů, které ERÚ uspořádá,“ říká Jan Šefránek, předseda Rady ERÚ.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Napsat komentář