Elektronická žádost o řidičský průkaz funguje již téměř rok

Po uplynutí desetileté platnosti si řidičský průkaz musí ročně vyměnit kolem půl milionu řidičů. Od 1. července 2021 mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a vše vyřídit pohodlně on-line. Od spuštění této služby na Portálu občana ji využilo již více než 25 tisíc žadatelů, přičemž stále přibývá kolem čtyř set žádostí týdně.

Výměna je zdarma

V rámci ePodání lze žádost poslat s využitím datové schránky elektronicky přes Portál občana. Výměna je zdarma, nový řidičský průkaz si řidič může vyzvednout na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Požádat o nový doklad je možné nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti.

Na Portál občana se lze přihlásit například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky, nebo datové schránky. Portál zobrazí formulář, na kterém jsou předvyplněny údaje z centrálního registru řidičů. V žádosti si řidič vybere jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde si nový řidičský průkaz vyzvedne. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu.

Při podání žádosti je možné nechat se přes SMS nebo e-mail informovat o schválení či zamítnutí žádosti. Do dvaceti dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz je možné vyzvednout i na základě ověřené plné moci.

Další rozšíření služby

Ministerstvo dopravy plánuje na podzim tohoto roku další rozšíření této služby o podání žádosti o výměnu řidičského průkazu kvůli odcizení, ztrátě nebo změně údajů. Další chystanou novinkou jsou tzv. BLESKY, tedy zrychlené vyřízení žádosti do pěti pracovních dnů.
V rámci digitalizace svých agend Ministerstvo dopravy připravuje samostatný Portál dopravy propojený s Portálem občana s důrazem na co největší uživatelskou přívětivost a kvalitu poskytovaných služeb. Na jednom místě zde budou zpřístupněny již digitalizované agendy, k nimž přibydou služby nové. Zmínit lze například životní události spojené s výměnou řidičského průkazu, předvyplňování formulářů z registru silničních vozidel, nové služby týkající se plavidel, leteckých agend a podobně.

Zdroj: MDCR

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář

burza index Praha
Ekonomika

Nový index PX START

Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné

Číst dále »
Generated by Feedzy