Důvěra v české ekonomice se v červnu zlepšila

ekonomika b2b

Důvěra v české ekonomice se v červnu zlepšila, což je logické s tím, jak se v ekonomice a celé společnosti uvolňují restrikce spojené s koronavirem. Vývoj důvěry ale nebyl jednoznačný a v některých sektorech, konkrétně v průmyslu a stavebnictví, se nálada meziměsíčně snížila. Tahounem zlepšení tak byly obchod a služby, nahoru šla také důvěra mezi spotřebiteli. Celkově průzkumy důvěry naznačují jen pozvolné zlepšování z dubnového minima, přesto by ale důvěra měla jít nahoru i během léta a obecně ve zbytku letošního roku.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v červnu dále mírně vzrostla, z historického pohledu ale zůstává nízko a zlepšení z dubnového minima bylo v průběhu května a června jen pozvolné.

V samotném červnu se důvěra zlepšila zejména v obchodu a ve službách, což souvisí s uvolňováním restrikcí a otevírání jednotlivých provozoven.

Mírně se nálada zlepšila nálada mezi spotřebiteli: zde trochu odeznívají obavy z nezaměstnanosti, nicméně i nadále zůstávají poměrně výrazné.

Podnikatelská důvěra se v červnu zlepšila, fakticky šlo o první meziměsíční zlepšení od loňského prosince.

Obrázek je ale smíšený: uvolňování restrikcí vedlo k prudkému nárůstu důvěry v obchodu a službách, zatímco průmysl a stavebnictví hlásí zhoršení.

V případě průmyslu se dále zhoršilo hodnocení současné poptávky, a to i té zahraniční.

Výhled průmyslové výroby a exportů do dalších měsíců se ale v porovnání s květnem zlepšil.

Červnový průzkum nicméně naznačuje, že stabilizace, respektive zlepšování situace v průmyslu nebude nijak rychlou a snadnou záležitostí.

V případě stavebnictví očekávám, že dopady krize spjaté s koronavirem budou přicházet se zpožděním a nálada se tak může držet nízko anebo dále klesat i v následujících měsících.

Průzkum důvěry za letošní červen potvrzuju, že druhé čtvrtletí bude ve znamení prudkého propadu HDP v mezičtvrtletním i meziročním vyjádření. Ve třetím čtvrtletí by se česká ekonomika měla začít oživovat, vyjádřeno mezičtvrtletním růstem HDP. Přesto je ale z průzkumů patrné, že v případě průmyslu může být rozjezd pozvolný, byť červnový průzkum vyjadřuje pesimismus spíše u hodnocení stávající situace, zatímco výhled do dalších měsíců se aspoň v relativním smyslu zlepšuje.

Za celý rok 2020 čekám pokles HDP o 7,3 %, v roce 2021 by se ale česká ekonomika měla vydat k růstu a HDP by se měl za celý rok 2021 zvýšit zhruba o 5 %. V samotném letošním roce bude propad HDP nejhlubší ve 2. čtvrtletí, a to jak mezičtvrtletně, tak meziročně.

Počínaje 3. čtvrtletím by se měl HDP vydat k mezičtvrtletnímu růstu, v meziročním vyjádření ale bude české ekonomika i ve zbytku roku klesat, tempo poklesů by se ale mělo se ale mělo zmírňovat.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Government

Ochrana oznamovatelů

Ministerstvo spravedlnosti připravilo metodiku ke směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie

Číst dále »