ČSSZ by měla mít od roku 2026 nový informační systém pro výplatu penzí

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měla mít od roku 2026 nový informační systém pro evidenci a vyplácení důchodů. Stát by měl několik stovek milionů korun. Využít se mají evropské peníze z Národního plánu obnovy. Projekt se nyní připravuje. Nahradí dosavadní zastaralý systém. Na dotaz ČTK to řekl ředitel úřadu František Boháček. ČSSZ v minulosti už výběrová řízení na dodání informačních systémů vyhlásila, některá pak zrušila.

„Chci upozornit na to, že máme řadu systémů moderních. A pak máme systém, který slouží primárně pro evidenci a výplatu důchodů a který je zastaralý. Na výměně aktuálně pracujeme… Jsme ve fázi příprav. V zásadě máme představu, co chceme v následujících dvou letech realizovat tak, abychom se posunuli zas o kus dál,” uvedl Boháček.

ČSSZ na konci září vyplácela celkem přes 2,83 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Vybírala odvody od 279 700 zaměstnavatelů, 4,63 milionu zaměstnanců a 772 700 živnostníků. Za loňský rok dostala 249 500 žádostí o nové penze. Úřad také oznámil, že od nynějška je možné o důchod žádat také on-line. Vedle důchodové agendy má správa na starosti i vyřizování a vyplácení nemocenské, mateřské, otcovské, ošetřovného a dlouhodobého ošetřovného.

Podle plánu by nový systém měl být v provozu od roku 2026. Stát by měl „jednotky stovek milionů”, řekl šéf ČSSZ. Využít by se měly evropské peníze z Národního plánu obnovy. Nový systém by měl sloužit nejen k evidenci a výplatám penzí, ale i pro rozhodování u dalších agend. „Je to komplexní projekt,” podotkl ředitel úřadu.

ČSSZ nyní posuzuje, co bude nutné v novém systému budovat a jaké dosavadní části se budou moci využít. Podle toho pak naplánuje zakázky. „Od toho bude odvislé, zda bude dodavatelů více a případně kolik,” zmínil Boháček.

Podle Jurečky by ministerstvo práce mělo spravovat informační systémy pro ČSSZ i pro úřady práce. „Na tom už se pracuje tak, aby opravdu rozhodovací kroky řídilo do budoucna ministerstvo práce, abychom lépe dokázali propojovat data a pracovat s nimi lépe analyticky i strategicky,” řekl Jurečka. Dodal, že na propojení údajů spolupracuje jeho ministerstvo teď i s resortem zdravotnictví. Informace by se měly využít k nastavení zdravotní a sociální péče.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář

Generated by Feedzy