BYD už vyrobil šest milionů dobíjecích vozů

Čínská automobilka BYD 6000000

Čínská automobilka BYD oznámila překonání milníku šesti miliónů vyrobených vozidel, které mají v sobě baterii se schopností externího dobíjení. Zřejmě nejzajímavější na této informaci je fakt, že od doby, kdy padla hranice pěti miliónů elektromobilů s logy značek koncernu BYD, k dosažení počtu šesti milionů uplynuly pouze tři měsíce.

BYD tímto potvrdil pozici největšího výrobce elektrických vozidel na světě. Tesla zatím dokázala vyrobit jen přibližně pět milionů. V jejím případě ale všechna smontovaná vozidla pohánějí výhradně elektromotory.

V souhrnném počtu jsou obsaženy jak čisté bateriové elektromobily, tak i vozy s pohonem plug-in hybrid. Klasické elektromobily však již mírně převažují. Drtivou většinu z oněch šesti milionů elektromobilů prodal BYD zákazníkům v Číně. Ovšem export rychle narůstá. Nyní již tato společnost působí v 58 zemích světa, mezi které ale stále nepatří například Česká republika.

Historie BYD je v porovnání s klasickými automobilkami poměrně krátká. V roce 1995 byla založena společnost na výrobu baterií, přesně před 20 lety pak výrobní sortiment obohatila o automobily. V roce 2008 vznikl první její elektromobil. Teprve po 13 letech – v roce 2021 – se podařilo vyrobit milióntý elektrický vůz. Ovšem již po osmnácti měsících se počet vyprodukovaných elektromobilů navýšil na tři miliony. Hranice pěti milionů pak padla již po devíti měsících od oslavy třímilióntého vozu a teď se tedy na další slávu čekalo pouze tři měsíce.

TZ/ČTK

Napsat komentář