Applifting dobývá londýnský trh

Applifting

Na expanzi do Londýna se v posledních měsících zaměřila vývojářská firma Applifting, která vytváří software a aplikace na míru pro přední české i zahraniční společnosti. Novou pobočku v britské metropoli od listopadu vede dlouholetý Applifter Jan Hauser. Osmá nejrychleji rostoucí firma v ČR (žebříček Deloitte Fast 50 za rok 2020) chce dosáhnout skrze škálování byznysu do zahraničí ještě větší spokojenosti ve firmě a zvýšení platů všech zaměstnanců.

„Celý Applifting v posledních týdnech nemluví o ničem jiném, máme z londýnské expanze radost a všichni chceme být Honzovi v jeho misi co nejvíce nápomocní. Začínali jsme v roce 2014 u táty v garáži jako projekt několika přátel, během pár let jsme vyrostli ve firmu o více než 120 lidech. Z pohledu spoluzakladatele je pro mě expanze ohromnou příležitostí a zároveň zkouškou, zda dokážeme být úspěšní na jiných trzích, i testem celého našeho konceptu zcela otevřené firmy,“ komentuje Vratislav Kalenda, spoluzakladatel českého vývojářského studia Applifting. To dodává software a aplikace na míru firmám jako Jablotron, Komerční banka či mateřská společnost České spořitelny Erste Group.

Vývojářské studio, které je podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 osmou nejrychleji rostoucí firmou v ČR a 22. v Evropě, původně k expanzi zvažovalo i New York. Nakonec ale vyhrál Londýn kvůli menšímu časovému posunu a snazší dostupnosti z Prahy. „Hlavní motivací ke vstupu na zahraniční trh je pro nás zvýšení spokojenosti Applifterů. Expanze do Londýna, kde jsou vyšší hodinové sazby, nám umožní zvýšit platy v ČR a s tím nabídnout ještě větší komfort všem ve firmě. I když by byl New York finančně zajímavější, pořád si v Londýně přijdeme na dvoj- až trojnásobek toho, co u nás,“ komentuje Kalenda. Novou pobočku povede zkušený Jan Hauser: „V Appliftingu umíme ocenit iniciativu lidí a podporujeme smysluplné nápady. Když jsme o expanzi začali vloni mluvit, Honza hned navrhl, že by do toho šel. Má naši plnou důvěru a dostal pozici a prostředky, o jaké si řekl.“

Pro Applifting představuje taková expanze zajímavou výzvu. Zatímco v Česku má již zaběhlý a úspěšný byznys, v Británii začíná s čistým štítem. „Největší oříšek bude samotný sales, čistý obchod jsme nikdy nedělali. Firma totiž doposud fungovala pouze na bázi doporučení a word-of-mouth. V Londýně musíme být proaktivní, už jsme začali budovat síť kontaktů. Cílem je v prvním roce získat dvě až tři zakázky, kterými si na sebe pobočka vydělá,“ vysvětluje nový CEO londýnské pobočky Jan Hauser.

Schopnost skvěle řešit problémy prokazuje šéf londýnské pobočky již od prvního dne ve své funkci. Její otevření totiž provázela řada překážek a administrativní byrokracie. „Abychom mohli založit společnost, potřebovali jsme adresu provozovny. Bohužel jsme nemohli použít tu coworkingového centra, kde máme kanceláře. Do toho vše ztížil covid-19, nikdo se nechce potkávat osobně. To jsou ale řešitelné překážky, kterými se netrápím. Úspěch nové pobočky se promítne v celé firmě, a to mě žene kupředu,“ přibližuje Jan Hauser. V Appliftingu pracuje od roku 2014, začínal jako jeden z hlavních vývojářů studia a člen Rady starších, vedoucího orgánu firmy.

Koncept tyrkysové firmy

Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti, kde každý Applifter může ovlivňovat směřování studia i výběr projektů. Patří mezi takzvané tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. „Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Vyšší zisk skrze londýnskou pobočku nám umožní věnovat se i více profesnímu růstu Applifterů, spokojenosti ve firmě a podpoře jejich nápadů skrze interní startupový inkubátor,“ vysvětluje Vratislav Kalenda.

Jedinečný je i přístup firmy k dobrovolnictví a aktivitám zaměřeným na pomoc ostatním. V rámci takzvaného Spirit of Applifting vyhrazuje pro své pracovníky měsíčně 160 hodin, které mohou čerpat v rámci pracovní doby na vlastní projekty či dobrovolnickou činnost a získat za ně svoji standardní hodinovou mzdu. Mimoto české studio vyvinulo třeba aplikaci Foedus, která urychluje a zefektivňuje mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci. Doposud pomohla zachránit přes 200 lidských životů.

Více o Appliftingu

Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, Komerční banka a mateřská společnost České spořitelny Erste Group. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na více než 120 pracovníků.

Napsat komentář