Amazon podle úřadů oklamal spotřebitele, aby se zaregistrovali do služby Prime

Americká Federální obchodní komise (FTC) dnes podala žalobu na společnost Amazon. Internetový prodejce podle ní zapsal miliony uživatelů bez jejich souhlasu do své placené služby Amazon Prime a ztížil jim zrušení služby. FTC o tom informovala na svém webu. Amazon na žádost o komentář zatím nereagoval. FTC vyšetřuje procesy registrace a zrušení služby Prime od března 2021.

“Amazon záměrně podvedl miliony spotřebitelů, aby se nevědomky zaregistrovali do služby Amazon Prime,” uvedla FTC. Internetový prodejce podle komise používal “manipulativní, nátlakové nebo klamavé provedení uživatelského rozhraní (…), aby oklamal spotřebitele a přiměl je k registraci do automaticky obnovovaného předplatného služby Prime”.

Služba Amazon Prime nabízí rychlou dopravu zdarma na miliony položek, různé slevy, přístup k filmům i hudbě a další výhody. Předplatitelé této služby ve Spojených státech obvykle platí 139 dolarů ročně (kolem 3000 Kč) a tvoří velkou část objemu prodeje společnosti. Prime má více než 200 milionů členů po celém světě.

FTC uvedla, že Amazon ročně generuje z předplatného Prime tržby 25 miliard dolarů. “Jedním z hlavních obchodních cílů společnosti Amazon – a hlavním obchodním cílem Prime – je zvyšování počtu předplatitelů,” uvedla dále Federální obchodní komise.

V žalobě se uvádí, že Amazon v dubnu pod značným tlakem FTC změnil postup při rušení předplatného, ale “porušování předpisů pokračuje”. Regulátor požaduje finanční postih a soudní zákaz, aby se zabránilo budoucímu porušování předpisů.

“Amazon lidi oklamal a bez jejich souhlasu je lapil do opakovaných předplatných, čímž uživatele nejen frustroval, ale také je připravil o značné peníze,” uvedla v prohlášení předsedkyně FTC Lina Khanová.

Akcie internetové prodejce na zprávu reagovaly poklesem, kolem 17:20 SELČ odepisovaly zhruba 1,4 procenta.

TZ

 

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »
Generated by Feedzy