V Praze vznikne biotechnologický Cluster Prague.Bio, propojí vědu a byznys

výzkum mikroskop věda

V Praze vznikne biotechnologický Cluster Prague.Bio, který bude sdružovat akademické instituce, vědecko-výzkumná pracoviště a do nějž se zapojí také pražský magistrát a komerční firmy. Jedním z jeho poslání bude propojení vědy a byznysu včetně výměny informací či podpory start-upů. K zakládajícím členům projektu patří Akademie věd ČR, Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) a i&i Prague, dceřiná firma Ústavu organické chemie a biochemie, která je hlavním iniciátorem. Biotechnologie jsou technologie založené na využití poznatků z biologie.

„Rozvoj biotechnologií je pro budoucnost Prahy i celé České republiky klíčový. Navíc teď máme jedinečnou příležitost stát se v tomto oboru evropským lídrem. Biotechnologie nejen přinášejí inovace a nová řešení pro zdravotnictví, potravinářství a životní prostředí, ale také vytvářejí příležitosti pro ekonomický růst a zaměstnanost,“ uvedl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka.

Nový cluster by měl podchytit to nejlepší z BioTech sektoru a oživit přeshraniční spolupráci, výměnu důležitých informací a podporu nadějných start-up firem, uvedli zakladatelé projektu. Jedním z jeho hlavních poslání podle nich má být přenos technologií z vědy do firem. „Jde o dlouhou cestu, během které je nutné zajistit dostatečné financování, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu. Bez profesionálního transferu technologií se komerčního úspěchu prakticky žádný vynález nedočká,“ uvedl mediální zástupce Prague.Bio Martin Opatrný. Transfer technologií znamená zjednodušeně přenos myšlenky, poznatku či vynálezu do praxe.

Kromě výše uvedených institucí se do projektu zapojí další členové, projekt budou financovat všichni dohromady.

Rozvojem biotechnologií se bude zabývat konference Prague.bio, která se uskuteční letos v září. Do metropole se sjedou přední odborníci, výzkumníci a představitelé biotechnologického průmyslu ze střední Evropy. Mezinárodní sympozium umožní zástupcům byznysu, aby se seznámili se zajímavými vědeckými projekty a ty nejlepší finančně podpořili.

TZ

Napsat komentář