Rozpočet pro vysoké školství a na vědu v roce 2024 oproti letošku neklesne

Rozpočet pro vysoké školství v roce 2024 oproti letošku neklesne. Nižší nebudou ani výdaje ze státního rozpočtu určené na vědu a výzkum. Učitelé budou jedinou profesní skupinou státních zaměstnanců, která bude mít v příštím roce vyšší platy, zvýší se jim v průměru asi o 3000 korun. Na jednání sněmovního školského výboru to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Podle návrhu rozpočtu na rok 2024, který na jaře připravilo ministerstvo financí, se rozpočet resortu měl meziročně snížit. Na vědu a výzkum se měl zmenšit o desetinu, MŠMT v roce 2024 mělo mít na výdaje 235,75 miliardy korun, tedy o 29,27 miliardy korun méně než letos. Bek zopakoval, že na tomto návrhu nebyla politická shoda.

„Učitelé budou jedinou profesní skupinou, co platí stát, kterým příští rok porostou platy. Porostou nejméně o 3000 korun. Neklesne rozpočet vysokého školství ze státního rozpočtu, neklesnou výdaje na vědu a výzkum. Zda budou nárůsty, to se ukáže v následujících třiceti dnech,“ řekl ministr.

Učitelé v mateřských, základních a středních školách měli podle Českého statistického úřadu po započtení všech příplatků a odměn loni průměrnou hrubou měsíční výplatu asi 48 000 Kč. Oproti roku 2021 se jim měsíční výdělek zvýšil asi o 900 Kč, kvůli inflaci se ale reálné platy snížily. Výdělky učitelů tak loni byly na úrovni 110 procent průměrné mzdy v Česku.

Na vzdělávání na veřejných VŠ je letos určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Na výzkum a vývoj ve školství bylo pro letošek vyhrazeno zhruba 20 miliard korun, a to včetně peněz z Evropské unie.

Podle Beka se o podobě rozpočtu stále vedou debaty. Na tom, že rozpočet pro vědu a vysoké školství nebude v roce 2024 v porovnání s letošním rozpočtem klesat, je podle něj shoda na vládě.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář