Hyundai a Iveco představily nový městský autobus na vodík

IVECO BUS E-WAY H2

Společnosti Hyundai Motor Company a Iveco Group N.V. odhalily na veletrhu Busworld 2023 v Bruselu první IVECO BUS E-WAY H2.

Nový elektrický autobus napájený palivovými články na vodík je dalším reálným výsledkem výhodného partnerství, které obě společnosti oznámily v březnu 2022 a které zrcadlí jejich úsilí o urychlování přechodu na mobilitu a dopravu s nulovou bilancí emisí oxidu uhličitého. Nový model rozšíří nabídku městských bezemisních řešení společnosti IVECO BUS, jejíž produktová řada zahrnuje také nejnovější generaci bateriových elektromobilů.

E-WAY H2 je 12metrový, nízkopodlažní městský autobus vybavený elektromotorem o výkonu 310 kW a vyspělým systémem palivových článků. Jeho dodavatelem je značka HTWO, která se v rámci koncernu Hyundai Motor Group věnuje vodíkovému odvětví, přičemž základ jejího podnikání tvoří systémy palivových článků. Elektrický autobus nabízí za normálních provozních podmínek dojezd 450 km díky čtyřem palivovým nádržím, které dohromady pojmou 7,8 kg vodíku, a jedné sadě akumulátorů o kapacitě 69 kWh. Sadu akumulátorů dodává značka FPT Industrial, která se v koncernu Iveco Group specializuje na techniku pohonu.

Model E-WAY H2 umožňuje jak čerpání vodíku, tak i nabíjení sady akumulátorů z externích zdrojů elektrického proudu. Tento koncept s uprostřed umístěnou hybridní poháněcí jednotkou, vyvinutý společností IVECO BUS, nejenže optimalizuje způsob nabíjení vozidla, ale také pomáhá palubní sadě akumulátorů a systému palivových článků dosahovat nejvyšší hospodárnosti a nejdelší životnosti.

TZ

Napsat komentář