Dny NATO navštívilo 185 tisíc lidí

23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády ČR přilákaly 185 tisíc diváků. Tentokrát byla na Letišti Leoše Janáčka Ostrava významným tématem modernizace, premiérově se představily nejmodernější stroje, ale i ty starší, které kariéru končí. Celkem na mošnovském letišti bylo k vidění více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky.

O modernizaci armády hovořila také ministryně obrany, která v projevu zmínila smlouvu na dodávku bojových vozidel pěchoty CV-90, převzetí tanků Leopard 2A4 od Německa nebo zapojení do projektu vývoje nové verze tanků Leopard 2A8. ČR také na základě vojenského doporučení jedná s USA o koupi 24 letounů F-35. Ministerstvo obrany by mělo finální výsledek vyjednávání představit vládě do několika týdnů. Ta poté rozhodne o nákupu.

Na diváky obou víkendových dnů čekal atraktivní program na zemi i ve vzduchu. Poprvé se představilo Portugalsko, jež na akci vystavilo dva letouny F-16, známé také jako symboly NATO.

Hlavním lákadlem letošního ročníku byla dynamická ukázka amerického a britského letounu F-35. Na českém nebi se tento letoun páté generace objevil úplně poprvé. Jednu z unikátních ukázek pilotovala dokonce žena – známá americká pilotka Kristin “Beo“ Wolfe.

Na akci se odehrály jak premiéry, tak derniéry. Ve vzduchu se naposledy v České republice představila dosluhující sovětská technika, konkrétně nadzvukové letouny Su-22 a MiG-29 polského letectva. Naopak velkou českou veřejnou premiéru měly nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom.

Tahákem byly dvě akrobatické skupiny ze Švýcarska a Polska, obě se na mošnovském nebi již představily a měly u návštěvníků velký ohlas. Po tříleté pauze se opět předvedl švýcarský PC-7 TEAM, jenž využívá velmi rozšířené cvičné turbovrtulové letouny Pilatus PC-7. Polská akrobatická skupina Orlik předvedla své umění s turbovrtulovými stroji PZL-130 Orlik.

Partnerskou zemí bylo letos Polsko, které nachystalo jednu z nejbohatších prezentací v historii partnerských zemí. Polská armáda prezentovala 36 kusů techniky, včetně té nejmodernější, letectvo přivezlo rozsáhlou prezentaci. Polsko jako hlavní partnerská země předvedla nové vybavení v podobě Bayraktar TB2 nebo jeden z nejlepších hlavních bojových tanků současnosti – K2 Black Panther.

Armáda ČR předvedla letové i pozemní ukázky. Vzdušné síly představily v dynamické ukázce víceúčelové letouny JAS-39 Gripen, bitevníky L-159 Alca, vrtulníky Mi-24/35, Mi-171 a W-3A Sokol. K vidění byly nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Symbolicky se na Dnech NATO společným průletem rozloučil bitevník Mi-24 a na českém nebi byl oficiálně přivítán vrtulník AH-1Z Viper. Rovněž poprvé si návštěvníci mohli prohlédnout mobilní 3D radiolokátor ELM-2084 MMR.

„Dny NATO jsou skutečně pestrou paletou všech možných letových, pozemních a speciálních ukázek. Ve vzduchu se ukázal kompletně celý display tým vzdušných sil, to znamená vrtulníky W-3A Sokol, seskoky výsadkářů, taktický letoun L-159 Alca, JAS-39 Gripen a bitevní vrtulník Mi-24 společně s vrtulníkem Mi-171,“ sdělil letový ředitel Dnů NATO podplukovník Michal Daněk.

Pozemní síly, které se představily jak v dynamických, tak statických ukázkách, přitáhly pozornost návštěvníků společnou ukázku české modernizované verze tanku T-72 s tankem Leopard 2A7V. K vidění byly nejenom tanky a BVP, ale i další pozemní technika.

Zdroj: army.cz/EDIT

Foto: Karel Šanda

Autor: kpt. Jindřiška Budiková, mjr. Zuzana Sekaninová

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář